| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Uchwała Izby Finansowej NSA w sprawie pakietów medycznych – skutki dla pracowników i firm

Uchwała Izby Finansowej NSA w sprawie pakietów medycznych – skutki dla pracowników i firm

Pakiety świadczeń medycznych wykupione przez pracodawcę pracownikom są (oprócz tych obowiązkowych związanych z bhp) nieodpłatnym świadczeniem. Taką interpretację potwierdziła w uchwale z 24 października 2011 r. pełna Izba Finansowa Naczelnego Sądu Administracyjnego. O praktyczne konsekwencje uchwały zapytaliśmy Marka Gadacza, starszego menedżera w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC.

W chwili obecnej dysponujemy jedynie ustnym uzasadnieniem uchwały. Jednak wiemy na pewno, że pełen skład Izby Finansowej podzielił stanowisko wyrażone w uchwale z 24 maja 2010 r. wydanej w składzie 7 sędziów. Czy Pana zdaniem takie rozstrzygnięcie było do przewidzenia?

W pewnym sensie tak. Orzekając w ten sposób NSA zachował pewną ciągłość orzeczniczą, nie zaprzeczył sam sobie. Potwierdził jednocześnie prawidłowość rozumowania składu orzekającego, który wydał poprzednią uchwałę. Warto jednak zaznaczyć, że nie zapadła ona jednomyślnie, ponieważ 8 z 30 sędziów opowiedziało się przeciwko opodatkowaniu pakietów medycznych, które są udostępniane pracownikom przez ich pracodawców. Z jednej zatem strony mamy do czynienia z ciągłością orzeczniczą, z drugiej zaś – brakiem jednomyślności. Bez wątpienia problem jest kontrowersyjny.

Warto jednak zwrócić uwagę, że wczorajsza uchwała, mimo, że jest niekorzystna dla podatników, nie powinna wzbudzić takich emocji jak ubiegłoroczne rozstrzygnięcie.

Pracodawcy przyjęli bowiem do wiadomości fakt, że udostępnione pracownikom pakiety medyczne powinny podlegać opodatkowaniu jako przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia. Wiele firm wprowadziło politykę poboru zaliczek na PIT.  Podatnicy zapewne liczyli na zmianę podejścia, oraz związany z tym zwrot nadpłaty. Sąd jednak zdecydował się utrzymać swoje stanowisko.

Pakiety medyczne dla pracowników - uchwała NSA z 24 października 2011 r.

W ustnym uzasadnieniu Sąd stwierdził, że sama możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej oferowanej przez pracodawcę jest opodatkowana. Nasuwa się pytanie, czy analogiczny pogląd można zastosować do innych świadczeń oferowanych pracownikom przez pracodawców, np. w postaci pakietów sportowych czy imprez integracyjnych?

Na ten temat trudno mi się wypowiedzieć przed zapoznaniem się z pisemnym uzasadnieniem uchwały. Z ustnego uzasadnienia zdaje się wynikać pogląd, zgodnie z którym opodatkowane jest już samo pozostawienie do dyspozycji podatników możliwości skorzystania z pakietu medycznego. Powstaje jednak pytanie, jak wyliczyć potencjalny przychód.

Sąd nie odpowiedział jednak wprost, czy można w tej sytuacji wyliczyć przychód statystyczny, polegający na podzieleniu kwoty uiszczanej przez pracodawcę na poczet usług medycznych przez liczbę osób uprawnionych do skorzystania z nich, bez uwzględniania danych dotyczących faktycznego skorzystania z usługi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »