REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt za używanie samochodów służbowych do celów prywatnych w 2022 roku. Co się zmieniło?

Ryczałt za używanie samochodów służbowych do celów prywatnych w 2022 roku. Co się zmieniło?
Ryczałt za używanie samochodów służbowych do celów prywatnych w 2022 roku. Co się zmieniło?
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 roku (w ramach tzw. Polskiego Ładu) uległy zmianie zasady rozliczania kosztów użytkowania oraz eksploatacji samochodów służbowych do celów prywatnych przez pracowników. Co zmieniło się w zakresie ustalania ryczałtu samochodowego?

Używanie samochodów służbowych do celów prywatnych - zasady

Pracodawcy są zobligowani do zapewnienia pracownikom wszelkich warunków, które są konieczne do realizacji obowiązków zawodowych. Poza standardowym wyposażeniem miejsca pracy może być to również dostęp do auta służbowego. Zazwyczaj ma to związek z charakterem wykonywanego zawodu, np. przedstawiciela handlowego, dostawcy czy kuriera, ale oczywiście grupa osób korzystających z pojazdów służbowych jest znacznie szersza.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, pracownik może wykorzystywać służbowy samochód do celów prywatnych – pod warunkiem, że uzyskał na to zgodę pracodawcy. W jakich celach może więc użytkować auto służbowe? Będą to głównie przejazdy do domu, sklepu, czynności takie jak odbiór dzieci przedszkola lub szkoły, a także dojazdy do placówek medycznych czy krewnych.

W większych firmach wprowadza się zasady użytkowania samochodów służbowych pod postacią regulaminu pracowniczego. Jednak jeśli taka dokumentacja pracownicza nie istnieje, pracownik sam powinien zadbać o uzyskanie pisemnego upoważnienia od osoby przełożonej. W takim dokumencie muszą znajdować się wszystkie regulacje związane z użytkowaniem samochodu poza godzinami pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Jak rozlicza się koszty użytkowania i eksploatacji auta służbowego przez pracownika?

W przypadku rozliczania kosztów użytkowania oraz eksploatowania pojazdu służbowego bierze się pod uwagę, iż taka możliwość jest dla pracownika uzyskaniem przez niego przychodu. Powyższe stanowisko potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2015 r., sygn akt: I SA/Wr 1595/15 oraz interpretacje podatkowe, np. Interpretacja Ogólna Nr DD3.8201.1.2020 Ministra Finansów z dnia 11 września 2020 roku.

Zgodnie z przepisami, taki przychód należy więc odpowiednio opodatkować. Trudnością w tym zakresie jest fakt, że wartość świadczenia trudno oszacować – głównie ze względu na to, że samochód służbowy może być użytkowany przez pracownika w sposób nieregularny, a więc w różnych terminach i porach dnia.

Sposobem na rozwiązanie tej kwestii jest możliwość ustalenia wartości świadczenia za każdy dzień użytkowania służbowego auta do celów prywatnych przez pracownika, jeśli korzysta on z niego przez określoną liczbę dni w miesiącu. 

Ryczałt samochodowy. Dotychczasowe przepisy PIT

Do tej pory (do końca 2021 roku) regulacje na gruncie podatku PIT były spójne z treścią artykułu 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu prywatnego używania pojazdy służbowego ustalano więc na podstawie pojemności silnika pojazdu. Były to kwoty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 250 zł miesięcznie w przypadku samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
  • 400 zł miesięcznie w przypadku samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

REKLAMA

Jeśli pracownik wykorzystywał pojazd w celach prywatnych tylko przez kilka dni w miesiącu, wartość świadczenia ustalano za każdy dzień w wysokości 1/30 kwoty ryczałtu. Za to gdy użytkowanie auta służbowego do celów prywatnych było częściowo odpłatne, to kwota ryczałtu była pomniejszana o koszty, które pracownik poniósł w związku z wyżej wymienionym świadczeniem. Wówczas kwota stanowiąca różnicę między wartością ryczałtu a odpłatnością od pracownika mogła stanowić wartość przychodu owego pracownika.

Jednocześnie kwotę ryczałtu, która była częścią przychodu pracownika, traktowano jako podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podstawę naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ryczałt samochodowy. Nowe regulacje w podatku PIT od 2022 roku

Z datą 1 stycznia 2022 opisane powyżej reguły określania wartości świadczenia, które przysługuje pracownikowi z tytułu korzystania z auta służbowego w celach prywatnych, uległa całkowitej zmianie. Modyfikacje związane z tą kwestią znajdują się w podatkowej części tzw. Polskiego Ładu. Od teraz podstawą do ustalenia ryczałtu nie jest pojemność silnika, tylko jego moc. W efekcie koszt, który ponosi pracownik, będzie wynosić:

  • 250 zł miesięcznie w przypadku pojazdów o mocy silnika do 60 kW, jak również samochodów elektrycznych oraz napędzanych wodorem;
  • 400 zł miesięcznie w przypadku pojazdów o mocy silnika przekraczającej 60 kW.

Zmiany nie objęły jednak zasad ustalania ryczałtu w przypadku korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych jedynie przez część miesiąca (1/30 kwoty za każdy dzień w miesiącu) oraz zasad pomniejszania kwoty ryczałtu o kwotę odpłatności poniesionej przez pracownika w związku z użytkowaniem pojazdu służbowego do celów prywatnych.

Ryczałt samochodowy 2022 a składki ZUS i składka zdrowotna

Jeżeli pracownik uzyskał możliwość wykorzystywania służbowego auta do celów prywatnych, jego pracodawca musi doliczyć kwotę ryczałtu do miesięcznego przychodu pracownika. Za to przychód stanowi podstawę wyliczenia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne takiego pracownika.

Podstawą wymiaru składek ZUS jest wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia, które przysługuje pracownikowi z tytułu użytkowania samochodu służbowego w celach prywatnych. Zmiany wprowadzone przez tzw. Polski Ład powodują więc nie tylko wzrost ryczałtu, ale również sprawiają, że nadal stanowi on podstawę do obliczeń podatku i składek ZUS, w tym składniki zdrowotnej.

Od tego roku kwota składki zdrowotnej nie jest odliczana od podatku dochodowego, dlatego w efekcie powoduje to zwiększenie kwoty tego podatku.

Używanie samochodów prywatnych w celach służbowych bez zmian

Gdy sytuacja jest odwrotna, a więc chodzi o wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów służbowych, Polski Ład nie uwzględnia żadnych zmian. Obecne przepisy dają możliwość użytkowania przez pracowników samochodów prywatnych do realizacji celów służbowych. Jeśli pracownik korzysta z pracy z prywatnego pojazdu, może ubiegać się o zwrot wydatków poniesionych na jego eksploatację, np. za opłaty parkingowe bądź przejazdy na trasach płatnych. Za to jego pracodawca może odliczyć zwróconą pracownikowi kwotę od kosztów uzyskania przychodu ze swojej działalności.

Powyższe zasady reguluje Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Zaznaczenia wymaga fakt, iż o podróży służbowej mówimy wtedy, gdy pracownik opuszcza miejsce pracy w celu realizacji obowiązków służbowych. Jeżeli do odbycia tej podróży wykorzystuje samochód prywatny, ma prawo do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów do wysokości wynikającej z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 kilometr przebiegu (mowa o tzw. kilometrówce). Owa stawka wynika z przepisów prawa i nie może przekroczyć:

  • 0,5214 zł dla samochodów z silnikiem o pojemności skokowej do 900 cm3;
  • 0,8358 zł dla samochodów z silnikiem o pojemności skokowej powyżej 900 cm3.

Jak wspomniano wcześniej, w Polskim Ładzie nie znajdują się żadne modyfikacje w tym zakresie.

Ryczałt samochodowy 2022 - niekorzystne dla pracowników zmiany

Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono zmiany w zasadach ustalania ryczałtu, który przysługuje pracownikowi z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Niestety, zgodnie z obecnymi regulacjami, nie są one korzystne. W wyniku zmian ryczałt uległ zwiększeniu, co prowadzi również do zwiększenia zobowiązania pracownika. Zapłaci on nie tylko wyższy podatek PIT, ale także składki ZUS. Mimo to wciąż pozostaje możliwość proporcjonalnej redukcji kwoty ryczałtu wtedy, gdy pracownik nie korzystał z samochodu służbowego przez cały miesiąc.

Marcin Staniszewski, radca prawny
Kancelaria Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA