| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca

Wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca

Za zgodą pracodawcy używam służbowego samochodu również do celów prywatnych. Zdarza się, że samochód jest prywatnie wykorzystywany przeze mnie tylko przez część miesiąca. Czy w takim przypadku podatek do zapłaty za ten miesiąc będzie mniejszy?

Tak. Ustawodawca wprost uregulował taką sytuację w przepisach. Ze znowelizowanego art. 12 ust. 2b usta­wy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem jednoznacznie, że w przypadku wykorzysty­wania samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych w art. 12 ust. 2a updof.

Pracodawca zwraca wydatki na paliwo - pracownik ma przychód

Oznacza to, że w zależności od pojemności silnika, dzienna wartość świadczenia wyniesie 1/30 z 250 zł bądź 1/30 z 400 zł. Kwoty te przemnożone przez liczbę dni w miesiącu, w których samochód ten był wykorzy­stywany do celów prywatnych, wyznaczą wartość nieodpłatnego świadczenia stanowiącego przychód będący podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem w danym miesiącu.

Podatek będzie zatem tym niższy, im mniej dni w miesiącu trzeba będzie uwzględnić przy wyliczaniu osta­tecznej wartości świadczenia za dany miesiąc, stanowiącego podstawę opodatkowania tym podatkiem.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 12 ust. 2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 3 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »