Wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Ustawodawca wprost uregulował taką sytuację w przepisach. Ze znowelizowanego art. 12 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem jednoznacznie, że w przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych w art. 12 ust. 2a updof.
Pracodawca zwraca wydatki na paliwo - pracownik ma przychód
Oznacza to, że w zależności od pojemności silnika, dzienna wartość świadczenia wyniesie 1/30 z 250 zł bądź 1/30 z 400 zł. Kwoty te przemnożone przez liczbę dni w miesiącu, w których samochód ten był wykorzystywany do celów prywatnych, wyznaczą wartość nieodpłatnego świadczenia stanowiącego przychód będący podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem w danym miesiącu.
Podatek będzie zatem tym niższy, im mniej dni w miesiącu trzeba będzie uwzględnić przy wyliczaniu ostatecznej wartości świadczenia za dany miesiąc, stanowiącego podstawę opodatkowania tym podatkiem.
Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 12 ust. 2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 3 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat