reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jaka jest wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych

Jaka jest wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych

Pracodawca udostępnia mi służbowy samochód. Mogę z niego korzystać również w weekendy i podczas urlopu. Słyszałem, że od nowego roku zmieniły się zasady obliczania podatku z tego tytułu. Ile podatku zapłacę miesięcznie według nowych zasad?

Zasady ryczałtowego opodatkowania nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. zostały określone w zno­welizowanym art. 12 ust. 2a-2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość pieniężną nie­odpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych określono w art. 12 ust. 2a.

Pracodawca zwraca wydatki na paliwo - pracownik ma przychód

Zgodnie z treścią tego przepisu wartość tę ustala się w wysokości:

  • 250 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
  • 400 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Przy zastosowaniu stawki 18% oraz korzystaniu z samochodu do celów prywatnych przez cały miesiąc zry­czałtowany podatek wyniesie więc odpowiednio: 45 zł albo 72 zł miesięcznie.

Jeśli więc udostępniony Panu przez pracodawcę samochód służbowy ma silnik o pojemności nieprzekraczającej 1600 cm3, to wykorzystując samochód do celów prywatnych przez cały miesiąc, zapłaci Pan zryczał­towany podatek w wysokości 45 zł.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Jeśli zaś pojemność silnika udostępnionego Panu samochodu służbowego będzie większa niż 1600 cm3, to zryczałtowany podatek, który zapłaci Pan z tego tytułu, wyniesie 72 zł - zakładając, że będzie Pan ten samo­chód wykorzystywał do celów prywatnych przez cały miesiąc.

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama