| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jaka jest wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych

Jaka jest wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych

Pracodawca udostępnia mi służbowy samochód. Mogę z niego korzystać również w weekendy i podczas urlopu. Słyszałem, że od nowego roku zmieniły się zasady obliczania podatku z tego tytułu. Ile podatku zapłacę miesięcznie według nowych zasad?

Zasady ryczałtowego opodatkowania nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. zostały określone w zno­welizowanym art. 12 ust. 2a-2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość pieniężną nie­odpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych określono w art. 12 ust. 2a.

Pracodawca zwraca wydatki na paliwo - pracownik ma przychód

Zgodnie z treścią tego przepisu wartość tę ustala się w wysokości:

  • 250 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
  • 400 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Przy zastosowaniu stawki 18% oraz korzystaniu z samochodu do celów prywatnych przez cały miesiąc zry­czałtowany podatek wyniesie więc odpowiednio: 45 zł albo 72 zł miesięcznie.

Jeśli więc udostępniony Panu przez pracodawcę samochód służbowy ma silnik o pojemności nieprzekraczającej 1600 cm3, to wykorzystując samochód do celów prywatnych przez cały miesiąc, zapłaci Pan zryczał­towany podatek w wysokości 45 zł.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Jeśli zaś pojemność silnika udostępnionego Panu samochodu służbowego będzie większa niż 1600 cm3, to zryczałtowany podatek, który zapłaci Pan z tego tytułu, wyniesie 72 zł - zakładając, że będzie Pan ten samo­chód wykorzystywał do celów prywatnych przez cały miesiąc.

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »