Przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki a podatek dochodowy
REKLAMA
REKLAMA
Przewalutowanie kredytu frankowego w formie ugody z bankiem
W wyniku ugody kredytobiorcy z bankiem dokonano przewalutowania mieszkaniowego kredytu hipotecznego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego (CHF), czyli nastąpiła zmiana waluty zadłużenia z franka szwajcarskiego na złotówki.
Po przewalutowaniu kredytu, kwota spłaty dokonywana w CHF (uwzględniająca kapitał oraz odsetki bankowe) została rozliczona w walucie polskiej tak, jakby od daty zawarcia umowy kredytowej stanowiła kredyt złotówkowy. Wskutek przewalutowania wartość spłaconego dotychczas przez kredytobiorców kapitału oraz należnych od niego odsetek bankowych została rozliczona według kursu CHF z dnia dokonywania spłaty, z rozbiciem na kwotę kapitału oraz należnych na rzecz banku odsetek.
W ramach tej ugody strony uzgodniły, że po przewalutowaniu kredytu kredytobiorcy (kredytobiorcami było małżeństwo) spłacili już zadłużenie wobec Banku a na ich rachunku kredytowym pozostała kilkudziesięciotysięczna nadwyżka uwzględniająca naliczone odsetki od dnia spłaty zadłużenia. Nadwyżka ta została przekazana Kredytobiorcom na ich rachunek bankowy.
Zwrócona kredytobiorcom kwota (nadwyżka) stanowiła w całości sumę poszczególnych rat spłaty zadłużenia po ustalonym w ugodzie dniu spłaty zadłużenia – do dnia ugody - z uwzględnieniem kwoty kapitału oraz należnych na rzecz banku odsetek kapitałowych.
W zwróconej kredytobiorcom kwocie nadwyżki nie zawarto odsetek ewentualnie należnych kredytobiorcom od środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Są to zatem jedynie kwoty kapitału oraz odsetek od kredytu bankowego uiszczone przez kredytobiorców na rzecz banku zawartych w racie kredytu.
Kredytobiorcy byli przekonani, że od zwróconej przez bank kwoty nadwyżki nie muszą płacić podatku dochodowego. Jednak bank przesłał im PIT-11 na kwotę tej nadpłaty.
Wobec powyższego kredytobiorcy wystąpili do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową. Zapytali:
Czy na skutek przewalutowania kredytu – na zasadach opisanych powyżej – powstała nadwyżka stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który uprawniałby Bank do wystawienia informacji PIT-11 na podstawie art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
REKLAMA
Kwota zwrócona kredytobiorcom po przewalutowaniu kredytu frankowego bez PIT
Dyrektor KIS w interpretacji wydanej 13 września 2022 r. zgodził się z kredytobiorcami, że przedmiotowa kwota zwrócona im przez bank nie stanowi przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Organ podatkowy w uzasadnieniu tej interpretacji stwierdził, że otrzymanie kredytu bankowego (regulowanego na podstawie przepisów Prawa bankowego) i jego spłata na warunkach przewidzianych w umowie kredytowej są obojętne podatkowo.
Co do konsekwencji podatkowych związanych z przewalutowaniem hipotecznego kredytu bankowego zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe podatnika (w walucie obcej lub w polskich złotych, lecz indeksowanego do waluty obcej, np. CHF) Dyrektor KIS wskazał, że przewalutowanie takiego kredytu nie powoduje, jak np. umorzenie wierzytelności z tytułu kredytu, definitywnego zredukowania zobowiązania wobec kredytodawcy.
Podobnie, zdaniem organu podatkowego, przewalutowanie kredytu hipotecznego jest neutralne podatkowo (w przeciwieństwie do umorzenia kredytu) i nie powoduje po stronie podatnika powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Końcowo Dyrektor KIS stwierdził:
Wobec powyższego zauważyć należy, że w sytuacji opisanej we wniosku, tj. przewalutowania na złotówki kredytu indeksowanego kursem CHF, zmianie uległa jedynie waluta, w której zobowiązanie miało być uregulowane. W wyniku tej operacji powstała nadwyżka, która stanowiła kwotę nienależnie przez Państwa wpłaconą. W związku z tym zwrot tej kwoty przez Bank jest neutralny podatkowo. Skoro samo przewalutowanie stanowi techniczną operację zamiany kwoty wyrażonej w określonej walucie na tę samą kwotę wyrażoną w innej walucie, to nie skutkowało to dla Państwa powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że Bank nie był zobowiązany sporządzić dla Państwa informacje PIT-11, o których mowa w art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do kwoty nadwyżki powstałej na skutek przewalutowania.
Źródło: Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 września 2022 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.395.2022.2.RS).
oprac. Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat