| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga termomodernizacyjna 2019 - komu przysługuje, na czym polega

Ulga termomodernizacyjna 2019 - komu przysługuje, na czym polega

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako „ustawa nowelizująca”) wprowadzająca ulgę termomodernizacyjną została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 30 listopada 2018 r., a przepisy w niej zawarte weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Od tej daty w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.  z2018r.  poz.1509, z późn. zm. – dalej jako „PodDochFizU”) dodano art. 26 h, który kompleksowo reguluje ulgę termomodernizacyjną.

Komu przysługuje?

Wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej stanowi jeden ze sposobów na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza. Jej wprowadzenie ma docelowo zachęcić do walki ze smogiem, a co za tym idzie poprawić jakość powietrza, które znacząco wpływa na nasze życie.  Ulga, o której mowa pozwala na odliczenie od dochodów wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych. Przeznaczona jest dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych będących właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Ulga będzie przysługiwała zarówno podatnikom opłacającym podatek według skali podatkowej, według stawki podatku liniowego oraz opłacającym podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niezbędne jest, aby owi podatnicy ponosili wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wprowadzony art. 26 h skierowany jest nie tylko do podmiotów, które wspomniane przedsięwzięcia termomodernizacyjne planują rozpocząć w 2019 roku. Możliwość skorzystania z ulgi mają również osoby, które są w trakcie procesu termomodernizacji, niemniej jednak na poczet jej rozliczenia zaliczone będą jedynie wydatki poniesione po 1 stycznia 2019.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Na co będzie przysługiwała ulga?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji I Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489) ulga będzie przysługiwała m.in. na:

 1. materiały budowlane i urządzenia jak np.:
  1. materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia
  2. węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
  3. kotły kondensacyjne
  4. materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej
  5. materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  6. materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego
  7. pompa ciepła wraz z osprzętem;
  8. kolektor słoneczny wraz z osprzętem.

 1. Usługi jak m.in.:
  1. wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
  2. wykonanie analizy termograficznej budynku;
  3. wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
  4. wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
  5. docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;
  6. wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
  7. wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  8. montaż kotłów kondensacyjnyc

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna polegać będzie na możliwości odliczenia od podstawy podatku dochodowego kosztów poniesionych na termomodernizację nieruchomości. Łączna kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć kwoty 53 tys. zł, zaś wszystkie wydatki będą musiały zostać udokumentowana na podstawie faktur VAT. Odliczenia należy dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Jeżeli w danym roku podatkowym kwota odliczenia nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie ona podlegać odliczeniu w kolejnych latach. Okres ten nie może być jednak dłuższy niż 6 lat. Termin ten należy liczyć od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Kiedy ulga termomodernizacyjna nie obowiązuje?

Odliczeniu w ramach ulgi nie będą podlegały wydatki w części, w jakiej zostały:

 1. sfinansowane lub dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

 1. zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Resort przewiduje w swoich prognozach, że w 2019 roku skorzysta z niej ok. 100 tys. osób. Pozostaje czekać aby przekonać się czy możliwość pomniejszenia zobowiązań podatkowych będzie miała realny wpływ na walkę z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza. Szczegółowy wykaz towarów i usług, które można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej  zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Karolina Blandzi, prawnik, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »