REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga termomodernizacyjna w pytaniach i odpowiedziach

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Ulga termomodernizacyjna w pytaniach i odpowiedziach
Ulga termomodernizacyjna w pytaniach i odpowiedziach

REKLAMA

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna jest rodzajem preferencji podatkowej, której celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju w budownictwie, w tym wykorzystania nowoczesnych technologii ekologicznych oraz mających na celu zmniejszanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez gospodarstwa domowe. Ogólnie polega na tym, że przy dokonywanym ulepszeniu lub remoncie budynku jednorodzinnego, jego właściciel i inicjator takiej inwestycji, może przy rozliczaniu swojego rocznego zeznania podatkowego odzyskać pieniądze – aż do 53 000 zł.

Zasady wydają się dość proste. Pomimo, iż przepisy obowiązują już od 1 stycznia 2019 roku, wciąż jednak pojawiają się nowe przypadki, nowe stany faktyczne, a także sami podatnicy często mają wątpliwości jak prawidłowo rozliczyć ulgę termomodernizacyjną. Na szczęście coraz częściej sytuacje te zaczynają się powtarzać, więc podatnicy mogą korzystać wzajemnie ze swoich doświadczeń – tak powstają opracowania mini-kazusów.

Autopromocja

Ulga termomodernizacyjna – podstawy prawne

Przed przejściem do omawiania konkretnych historii podatników, warto zwrócić uwagę na podstawowe zasady ulgi termomodernizacyjnej określone w przepisach, a dokładniej w dwóch ustawach:

Do najważniejszych przepisów regulujących warunki jej działania należy zaliczyć: art. 26h Ustawy o PIT oraz art. 11 Ustawy o ryczałcie, które stanowią:

Wyciąg z przepisów:

Ustawa o PIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art.  26h.  [Ulga termomodernizacyjna]
1.  Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
2.  Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
3.  Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
4.  Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
5.  Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
2) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

6.  Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
7.  Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
8.  Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.
9.  W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 1, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.
10.  Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu, ministrem właściwym do spraw gospodarki oraz ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, o których mowa w ust. 1, mając na uwadze zapewnienie poprawy efektywności energetycznej przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz ich wpływ na poprawę jakości powietrza. 

Ustawa o ryczałcie

Art.  11.  [Odliczenia od przychodów]
1.  Podatnik uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1, 1a i 1d, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3-3b ustawy o podatku dochodowym, oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 i art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.
2.  W przypadku dokonywania odliczeń od przychodów, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 9 ust. 3-3b, art. 26 ust. 5-7h, 13b, 13c i 15 oraz art. 26h ust. 2-9 ustawy o podatku dochodowym, a także przepisy wydane na podstawie art. 26h ust. 10 tej ustawy. […]

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Mini-kazusy dot. ulgi termomodernizacyjnej

Poniższe mini – kazusy zostały opracowane na podstawie wyżej wymienionych: ustawy o PIT, ustawy o ryczałcie oraz objaśnień podatkowych z dnia 16 września 2019 roku - Nowe Preferencje w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierające przedsięwzięcia termomodernizacyjne, wydane przez Ministerstwo Finansów. Przedstawione stany faktyczne wymagały niezbędnego uproszczenia – tak, aby przedstawiały każdy po jednym problemie – pytaniu, w praktyce jednak należy pamiętać o możliwej złożoności indywidualnych spraw.

1. RODZINA I SPADKI

Pani Aleksandra razem z siostrami odziedziczyła po rodzicach dom. Siostry posiadają prawomocne orzeczenie sądu, stwierdzające nabycie spadku w częściach równych. Obecnie próbują porozumieć się co do spłat i podziału spadku, w tym domu oraz pozostawionych przez rodziców rzeczy. Pani Aleksandra będzie starała się zostać w domu rodzinnym i spłacić siostry. Żeby jego utrzymanie było tańsze, chce przeprowadzić remont. Czy będzie mogła skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Odpowiedź: TAK, Pani Aleksandra może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, o ile spełni jej pozostałe warunki.

Autopromocja

2. TURYSTYKA I KWATERY

Pan Marian jest właścicielem domu w miejscowości Zakopane. Zaprasza turystów do wynajmowania kwater (pokoje z łazienkami) u szczytu Tatr. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu i turystyki oraz jest przewodnikiem. Pan Marian chciałby wyremontować starszą część domu - czy może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Odpowiedź: TAK, Pan Marian może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeżeli spełni jej pozostałe warunki.

3. NIERUCHOMOŚCI POŁĄCZONE

Państwo Kowalscy planują zakup starego przedwojennego dworku pod Poznaniem. Budynek jest zabytkowy, jednak w złym stanie. Wymaga generalnego remontu, w ramach niego Państwo Kowalscy planują montaż kolektorów słonecznych. Niestety, stara konstrukcja dachu nie utrzyma takiego obciążenia. Dlatego planowane jest zamontowanie ich obok, na budynku gospodarczym – instalacja będzie ogrzewać mieszkalny budynek dworku. Czy na taką inwestycje przysługuje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej?

Odpowiedź: Tak, Państwo Kowalscy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej jeżeli spełnią jej pozostałe warunki.

4. BUDOWA

Państwo Wierzbiccy budują dom pod Warszawą. Chcą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań ekologicznego ogrzewania domu. Czy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, po zakupie materiałów budowlanych?

Odpowiedź: Nie, ulga termomodernizacyjna nie dotyczy budynków w budowie - odliczenie można stosować tylko do budynków już wybudowanych.

5. WYMIANA OKIEN

Pan Grzegorz ma nieszczelne okna w domu. Jedna z firm przedstawiła mu ofertę na wymianę stolarki okiennej w cenie 50 000 zł. Druga z firm zaproponowała możliwość wymiany szyb, w cenie 30 000 zł. Wymiana ma zmniejszyć zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie budynku jednorodzinnego. Pan Grzegorz zastanawia się z której opcji skorzystać i czy będzie mógł wykorzystać potem możliwości ulgi termomodernizacyjnej.

Odpowiedź: Podatnik, może wykorzystać ulgę termomodernizacyjną na wydatki na wymianę okien. Nie może jednak skorzystać z odliczenia na wymianę elementów okien (czyli szyb). Możliwe więc, że lepszym rozwiązaniem dla Pana Grzegorza będzie skorzystanie z droższej oferty wymiany okien, ponieważ po wymianie będzie mógł odzyskać wydane środki w ramach ulgi termomodernizacyjnej – pod warunkiem, że spełni pozostałe warunki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • CO Z ULGAMI?
    2022-02-09 12:10:37
    Jeśli ulgę termomodernizacyjną można odliczyć do 6 lat od poniesionych kosztów, do kwoty 53 000zł od podatku dochodowego, a emerytury od stycznia 2022 roku będą nieopodatkowane, to ile emeryci dostaną z funduszu termomodernizacyjnego? NIC? Nie powinno się im oddać kwotowo- wg faktur na konta?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

REKLAMA