Czy podatnik, który wygra proces frankowy musi skorygować ulgę odsetkową – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
REKLAMA
REKLAMA
Ulga odsetkowa a wygrana sprawa w sądzie przeciw bankowi dot. kredytu frankowego - dwa sposoby korekty ulgi odsetkowej
Coraz większa liczba kredytobiorców wygrywa z bankami procesy frankowe. Część z tych osób korzystała przez lata z tzw. ulgi odsetkowej. W związku z tym powstały następujące wątpliwości:
REKLAMA
- Czy osoba, która wygra proces frankowy i zostanie jej zwrócona kwota wpłacona do banku, a korzystała przez lata z tzw. ulgi odsetkowej, będzie musiała „oddać” odliczenia dokonane w latach ubiegłych z tego tytułu?
2. Czy ta korekta odliczenia powinna być dokonana za cały okres korzystania z ulgi czy tylko za lata nieprzedawnione?
3. Czy w takim przypadku będzie konieczne naliczenie odsetek za zwłokę po stronie podatnika?
MF udzielił następującej odpowiedzi na te pytania:
MF W przypadku odliczeń dokonywanych w ramach ulgi odsetkowej – podobnie jak w przypadku innych ulg polegających na pomniejszeniu dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku – zastosowanie ma art. 45 ust. 3a ustawy PIT. Jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Oznacza to, że jeśli wynikiem wygrania procesu będzie m.in. zwrot uwzględnionych w rozliczeniu podatkowym odsetek, to zastosowanie znajdzie właśnie ten przepis ustawy PIT. W konsekwencji, podatnik w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym otrzymał zwrot odsetek, dolicza je do podstawy opodatkowania (dochodu) dla celów obliczenia podatku PIT. Ten sposób „skorygowania” ulgi odsetkowej powoduje, że podatnik nie musi na nowo obliczać podatku za lata nieprzedawnione, w których korzystał z ulgi odsetkowej, czyli nie musi składać za te lata korekt zeznań z „pominięciem” tego odliczenia oraz płacić odsetek za zwłokę. Zwiększenie podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 45 ust. 3a ustawy PIT realizuje więc obowiązek podatnika związany z koniecznością oddania ulgi.
Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej - jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej - podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Prawo podatnika do skorygowania uprzednio złożonego zeznania nie jest ograniczone przepisem art. 45 ust. 3a ustawy PIT. Przyjąć zatem należy, że niezależnie od tej regulacji, podatnik może złożyć korekty zeznań za lata nieprzedawnione (nie wykazując w niej ulgi odsetkowej). Będzie się to jednak wiązało z dopłatą podatku za poszczególne (skorygowane) lata oraz z zapłatą odsetek za zwłokę od tych dopłat. Ten sposób zwrócenia ulgi jest zatem mniej korzystny dla podatnika. Jednocześnie kwota ulgi odsetkowej oddana w wyniku złożonych korekt pomniejszy kwotę tej ulgi, którą podatnik jest obowiązany zwrócić na podstawie art. 45 ust. 3a ustawy PIT, jeśli otrzyma zwrot wydatków odliczonych w ramach tej ulgi.
Źródło: Informacja Ministerstwa Finansów przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy z 18 kwietnia 2023 r. pt. „Kwestie podatkowe związane z pozwami frankowymi.” – opublikowana 23 października 2023 r. na www.mf.gov.pl
Katarzyna Wojciechowska, prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor „MONITORA księgowego”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat