| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Zwolnienia > Zwolnienia podatkowe dla świadczeń wypłacanych z ZFŚS

Zwolnienia podatkowe dla świadczeń wypłacanych z ZFŚS

Od 1 stycznia 2018 roku nastąpiły zasadnicze zmiany w zwolnieniach podatkowych dla świadczeń wypłacanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dla niniejszej nowelizacji.

Zapomogi

Zapomogi, otrzymane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są wolne od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przy czym zapomoga musi dotyczyć indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci.

W poprzednim stanie prawnym limit zwolnienia w przypadku zapomogi wynosił 2280 zł.

Rzeczowe świadczenie oraz świadczenia pieniężne (otrzymane w związku z finansowaniem działalności socjalnej)

Wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie są wolne od podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Warto dodać, że w rozumieniu ustawy: "rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi".

W poprzednim stanie prawnym limit zwolnienia wynosił 380 zł.

Świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów

Świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3000 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W poprzednim stanie prawnym limit kwotowy zwolnienia wynosił 2280 zł.

Autor: Marietta Buszka, radca prawny

Podstawa prawna:

- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350 z późn. zm.).

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »