| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Zwolnienia > Zwolnienia podatkowe dla świadczeń wypłacanych z ZFŚS

Zwolnienia podatkowe dla świadczeń wypłacanych z ZFŚS

Od 1 stycznia 2018 roku nastąpiły zasadnicze zmiany w zwolnieniach podatkowych dla świadczeń wypłacanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dla niniejszej nowelizacji.

Zapomogi

Zapomogi, otrzymane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są wolne od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przy czym zapomoga musi dotyczyć indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci.

W poprzednim stanie prawnym limit zwolnienia w przypadku zapomogi wynosił 2280 zł.

Rzeczowe świadczenie oraz świadczenia pieniężne (otrzymane w związku z finansowaniem działalności socjalnej)

Wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie są wolne od podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Warto dodać, że w rozumieniu ustawy: "rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi".

W poprzednim stanie prawnym limit zwolnienia wynosił 380 zł.

Świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów

Świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3000 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W poprzednim stanie prawnym limit kwotowy zwolnienia wynosił 2280 zł.

Autor: Marietta Buszka, radca prawny

Podstawa prawna:

- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350 z późn. zm.).

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »