| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatek od inst. finansowych > Wzór deklaracji w zakresie podatku od niektórych instytucji finansowych (FIN-1)

Wzór deklaracji w zakresie podatku od niektórych instytucji finansowych (FIN-1)

Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie określenia wzoru deklaracji w zakresie podatku od niektórych instytucji finansowych (FIN-1). Pierwszym okresem rozliczeniowym, za który podatnicy objęci tym podatkiem dokonają obliczenia i wpłaty podatku oraz złożą deklarację podatkową jest luty 2016 r.

Wzór deklaracji FIN-1

W Dzienniku Ustaw z 17 lutego 2016 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 lutego 2016 r. w sprawie określenia wzoru deklaracji w zakresie podatku od niektórych instytucji finansowych (Dz.U. 2016 poz. 193). Rozporządzenie MF określa wzór deklaracji w zakresie podatku od niektórych instytucji finansowych (FIN-1), stanowiący załącznik do rozporządzenia.

Rozporządzenie stanowi bezpośrednią konsekwencję wprowadzenia podatku od niektórych instytucji finansowych. Na mocy ustawy z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych (Dz. U. poz. 68) ten nowy podatek obowiązuje od dnia 1 lutego 2016 r. W związku z nowymi regulacjami minister finansów zobowiązany był do przygotowania w drodze rozporządzenia wzoru deklaracji w zakresie tego podatku. Wzór ten umożliwia prawidłowe obliczenie podstawy opodatkowania, w tym wszystkich kwot ją obniżających oraz kwoty podatku. Wzór zawiera również objaśnienia co do terminu i miejsca złożenia deklaracji.

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych - od 1 lutego 2016 r.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w dniu 18 lutego 2016 r.

Wzór deklaracji w zakresie podatku od niektórych instytucji finansowych (FIN-1)

Pierwsze deklaracje za luty 2016 r.

Zgodnie z ustawą z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych pierwszym okresem rozliczeniowym, za który podatnicy obowiązani są dokonać obliczenia podatku i złożyć deklarację podatkową, jest miesiąc luty 2016 r.

Podatek bankowy podwyższa marże kredytów

Przedmiotem opodatkowania podatkiem są aktywa podmiotów będących podatnikami podatku. Podatek wynosi 0,0366% podstawy opodatkowania miesięcznie.

Natomiast podatnikami podatku są:

1) banki krajowe w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128, z późn. zm.);

2) oddziały banków zagranicznych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe;

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »