reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Dywidenda z działalności rolniczej a podatek CIT

Dywidenda z działalności rolniczej a podatek CIT

Zgodnie z najnowszą interpretacją podatkową, na osobach wypłacających sobie dywidendę ze środków wypracowanych na zasadzie działalności rolniczej, nie ciąży obowiązek uiszczenia podatku CIT. Interpretację korzystną dla podatnika wydał 19 czerwca 2017 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (sygnatura 0111-KDIB2-1.4010.45.2017.1.ZK). Dotyczyła ona „skutków podatkowych wypłaty dywidendy z dochodu wypracowanego z działalności rolniczej”.

Dywidenda spółki prowadzącej działalność rolniczą - stan faktyczny

Sprawa dotyczy spółki kapitałowej posiadającej siedzibę na terenie Polski, która prowadzi działalność rolniczą polegającą na uprawie drzew, krzewów owocowych oraz orzechów, a także sprzedaży owoców i warzyw. Spółka prowadzi również działalność pozarolniczą, z której przychody nie przekraczają 10% łącznych przychodów w skali roku. Udziałowcami w Spółce są rezydent podatkowy Francji (75% udziałów) oraz Polski (25% udziałów). Zarówno przychody z działalności rolniczej, a także pozarolniczej, w przypadku tej spółki zwolnione są z podatku dochodowego od osób prawnych. Pierwsze z nich nie podlegają ustawie CIT, natomiast drugie zostają zwolnione z tego obowiązku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT.

Artykuł ten stanowi, że „dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 wyłączenia, wyjaśnienie pojęć ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności”. Dodatkowo spółka wyodrębnia w swoich księgach rachunkowych źródła przychodów, zapewniając sobie możliwość jednoznacznego wskazania ich pochodzenia.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

CIT od dywidendy - pytanie Wnioskodawcy

Główną kwestią, której rozstrzygnięcia oczekiwał wnioskodawca, jest to, czy część dochodu z działalności rolniczej, która została przeznaczona na wypłacenie dywidendy, podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Wnioskodawca w zawartej przez siebie ocenie, stwierdził, że jego zdaniem dochód z działalności rolniczej, który pokrył kwotę dywidendy, nie podlega podatkowi CIT. Stwierdzenie to poparte jest art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, na mocy którego wszystkie przychody z działalności rolniczej, poza dochodami z działów specjalnych produkcji rolnej, nie podlegają opodatkowaniu.

Prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że prowadzona przez Spółkę działalność rolnicza, wpisuje się w definicję, jaką zawiera ustawa o CIT.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama