reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy podział majątku po rozwodzie podlega opodatkowaniu PCC

Czy podział majątku po rozwodzie podlega opodatkowaniu PCC

Pazerność fiskusa jest przeogromna, gdyż oprócz „zwykłego” obdzierania nas z owoców naszej pracy, zdziera z nas skórę również w naszych chwilach szczęścia (np. wygrana w Lotto) czy w związku z nieszczęściem, jakie nas spotkało (np. zgon bliskiej osoby) – wystarczy, że „zwęszy” przepływ pieniędzy miedzy dwoma osobami…

Jeden z podatników, który stanął na życiowym rozdrożu, obawiając się tej pazerności fiskusa, zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, gdyż obawiał się, że może być kolejną ofiarą fiskusa.

Na skutek rozwodu, doszło jednocześnie do podziału majątku wspólnego, przy czym na skutek braku możliwości podziału domu na dwa odrębne lokale, podatnik doszedł wraz z byłą już żoną do porozumienia, że co prawda działka budowlana zostanie podzielona na dwie równe części, ale wypłaci on żonie połowę wartości tego domu w kwocie 100.000 zł, która zdecydowała się podjąć budowy własnego domu i otrzymane pieniądze przeznaczy na ten cel (budowa jest już w toku).

Taki podział tej części majątku, nie tylko został zaakceptowany przez obydwie strony tej umowy, ale i zatwierdzony został postanowieniem Sądu w trybie przepisów kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Ponieważ na skutek powyższej umowy miało dojść do przekazania pieniędzy, podatnik obawiał się, czy fiskus nie będzie chciał opodatkować tej kwoty podatkiem od czynności cywilno prawnych (PCC), a może nawet i dwukrotnie, gdyż rozwód bywa jednocześnie i szczęściem i nieszczęściem.

Fiskus jednak okazał się łaskawy, tj. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, wydając w imieniu Ministra Finansów indywidualną interpretację prawa podatkowego nr IBPBII/1/436-161/10/AŻ z dnia 15 października 2010 r. stwierdził jednoznacznie, iż umowa powyższa nie podlega opodatkowaniu PCC.

Polecamy: Księga przychodów i rozchodów od A do Z

Organ wydający interpretację wskazał, iż co prawda ustawa o PCC nakłada ten podatek na orzeczenia sądów, w tym polubowne, oraz ugody, które wywołują takie same skutki jak czynności cywilnoprawne wymienione w tej ustawie, ale podział majątku wspólnego małżonków nie wywołuje skutków w postaci zniesienia współwłasności w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Tym samym, czynność ta nie podlega PCC, niezależnie od tego, czy w związku z nią wystąpi spłata pieniężna, czy też nie.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama