Nabycie przedsiębiorstwa jako świadczenie w miejsce wykonania a PCC
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
REKLAMA
W konsekwencji, czynności niewymienione w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649, z późn. zm.) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Umowa świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum) jest formą umowy uregulowanej w art. 453 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się ze zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenia, zobowiązanie wygasa.
Celem datio in solutum jest zatem wygaśnięcie istniejących pomiędzy stronami zobowiązań wskutek spełnienia przez dłużnika świadczenia innego niż określone w treści pierwotnej umowy. Zobowiązanie wówczas wygasa tak, jakby wygasło przez wykonanie umowy, przy czym konieczną przesłanką wygaśnięcia zobowiązania – poza umową stron – jest rzeczywiste spełnienie świadczenia przez dłużnika.
Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014
Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku
Przeniesienie prawa własności przedsiębiorstwa w ramach datio in solutum nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie jest bowiem wymieniona w katalogu wymienionym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat