| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Nabycie przedsiębiorstwa jako świadczenie w miejsce wykonania a PCC

Nabycie przedsiębiorstwa jako świadczenie w miejsce wykonania a PCC

Czy czynność nabycia przedsiębiorstwa w ramach datio in solutum podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

W konsekwencji, czynności niewymienione w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649, z późn. zm.) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Umowa świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum) jest formą umowy uregulowanej w art. 453 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się ze zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenia, zobowiązanie wygasa.

Celem datio in solutum jest zatem wygaśnięcie istniejących pomiędzy stronami zobowiązań wskutek spełnienia przez dłużnika świadczenia innego niż określone w treści pierwotnej umowy. Zobowiązanie wówczas wygasa tak, jakby wygasło przez wykonanie umowy, przy czym konieczną przesłanką wygaśnięcia zobowiązania – poza umową stron – jest rzeczywiste spełnienie świadczenia przez dłużnika.

Podróże służbowe 2013

Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Przeniesienie prawa własności przedsiębiorstwa w ramach datio in solutum nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie jest bowiem wymieniona w katalogu wymienionym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zapotoczny

Prezes PFR Portal PPK sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »