| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Nowa deklaracja PCC-3 i informacja PCC-3/A od 1 września 2014 r.

Nowa deklaracja PCC-3 i informacja PCC-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A.

Zmiana  ma na celu dostosowanie formularzy w pełnym zakresie do przesyłania ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej – w szczególności w ramach systemu e-Podatki .

Aktualnie przez Internet można składać jedynie deklarację PCC-3. Nie można natomiast złożyć w ten sposób w formie załączników informacji o pozostałych podatnikach (PCC-3/A). Zatem jeżeli w obecnym stanie prawnym obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na kilku osobach, na stronach umowy zamiany albo na wspólnikach spółki cywilnej – solidarnie zobowiązanych do zapłaty PCC – nie mogą oni złożyć deklaracji przez Internet.

Wprowadzane nowe wzory formularzy wiążą deklarację PCC-3 z informacją PCC-3/A poprzez wykazanie kwoty należnego podatku w załącznikach do deklaracji, składanych przez kolejnych podatników. Dodana została nowa pozycja 24. Kwota podatku do zapłaty w części D informacji PCC-3/A  - tu wpisuje się kwotę podatku z pozycji 53 deklaracji PCC-3. Obecnie kwota ta jest wykazywana tylko w deklaracji PCC-3.  Powtórzenie tej kwoty w informacji (-ach) PCC-3/A ma wg Ministerstwa Finansów jednoznacznie potwierdzić tożsamość zobowiązania podatkowego, za wykonanie którego odpowiadają solidarnie z podatnikiem składającym deklarację pozostali podatnicy składający informacje PCC-3/A.

Zmiany te pozwolą na składanie deklaracji i informacji w podatku od czynności cywilnoprawnych przez Internet i przetwarzanie ich w systemie e-Podatki, którego uruchomienie jest planowane również na 1 września 2014 r. Składane przez system e-Podatki deklaracja PCC-3 i informacje PCC-3/A traktowane będą w tym systemie jako odrębne deklaracje. Każda z nich powinna być (zgodnie z art. 3b §1 pkt 2 ordynacji podatkowej) opatrzona podpisem elektronicznym osoby składającej.

Do czasu wyczerpania nakładu, jednak nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2015 r., może być stosowany dotychczas obowiązujący wzór deklaracji, za wyjątkiem sytuacji gdy deklaracje są składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych – Dziennik Ustaw z 16 lipca 2014 r., poz. 940.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »