reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

Nie zawsze alimenty są płacone dobrowolnie. W przypadku ściąganych przez komornika zaległych alimentów pojawia się pytanie jak rozliczyć otrzymaną większą kwotę zaległych alimentów skoro zwolnione z PIT są tylko alimenty dla osób dorosłych do 700 zł miesięcznie.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są alimenty:

a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,

b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Zatem są dwa warunki zwolnienia, które muszą być spełnione łącznie:

1. alimenty muszą być zasądzone przez sąd,

2. ich wysokość nie może przekraczać miesięcznie 700 zł.

Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania powyższego zwolnienia nie jest istotna kwota wypłacona w danym miesiącu ale miesięczna kwota zasądzonych alimentów (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 lipca 2010 r. – nr IPPB2/415-312/10-2/AS).

Gdy podatnik otrzymuje w jednym miesiącu kwoty alimentów należne za kilka miesięcy bądź lat, a w orzeczeniu sądu przyznano alimenty w wysokości nie przekraczającej 700 zł – to nadal są to przychody zwolnione z PIT.

Dlatego nie ma znaczenia dla celów podatkowych fakt skumulowania wypłaty alimentów, bowiem podstawę opodatkowania dochodu z tego tytułu stanowi nadwyżka należnych za każdy miesiąc alimentów ponad kwotę 700 zł.

Polecamy: serwis PIT

Zaległe alimenty (nawet za kilka lat wstecz) ściągnięte przez komornika i wypłacone osobie uprawnionej np. w 2010 roku są przychodem roku 2010 - zgodnie z generalną zasadą ustalania momentu powstania przychodu wyrażoną w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT.

Polecamy: serwis VAT

W przypadku alimentów zasądzonych od byłego małżonka w kwocie wyższej niż 700 zł miesięcznie nadwyżka ponad tą kwotę podlega opodatkowaniu PIT jako tzw. dochody z innych źródeł. Dotyczy to również odsetek, które zgodnie z art. 20 ustawy o PIT również stanowią przychód z innych źródeł. Przychód ten winien być wykazany w zeznaniu podatkowym PIT-36 za rok, w którym został otrzymany, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama