| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

Nie zawsze alimenty są płacone dobrowolnie. W przypadku ściąganych przez komornika zaległych alimentów pojawia się pytanie jak rozliczyć otrzymaną większą kwotę zaległych alimentów skoro zwolnione z PIT są tylko alimenty dla osób dorosłych do 700 zł miesięcznie.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są alimenty:

a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,

b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Zatem są dwa warunki zwolnienia, które muszą być spełnione łącznie:

1. alimenty muszą być zasądzone przez sąd,

2. ich wysokość nie może przekraczać miesięcznie 700 zł.

Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania powyższego zwolnienia nie jest istotna kwota wypłacona w danym miesiącu ale miesięczna kwota zasądzonych alimentów (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 lipca 2010 r. – nr IPPB2/415-312/10-2/AS).

Gdy podatnik otrzymuje w jednym miesiącu kwoty alimentów należne za kilka miesięcy bądź lat, a w orzeczeniu sądu przyznano alimenty w wysokości nie przekraczającej 700 zł – to nadal są to przychody zwolnione z PIT.

Dlatego nie ma znaczenia dla celów podatkowych fakt skumulowania wypłaty alimentów, bowiem podstawę opodatkowania dochodu z tego tytułu stanowi nadwyżka należnych za każdy miesiąc alimentów ponad kwotę 700 zł.

Polecamy: serwis PIT

Zaległe alimenty (nawet za kilka lat wstecz) ściągnięte przez komornika i wypłacone osobie uprawnionej np. w 2010 roku są przychodem roku 2010 - zgodnie z generalną zasadą ustalania momentu powstania przychodu wyrażoną w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT.

Polecamy: serwis VAT

W przypadku alimentów zasądzonych od byłego małżonka w kwocie wyższej niż 700 zł miesięcznie nadwyżka ponad tą kwotę podlega opodatkowaniu PIT jako tzw. dochody z innych źródeł. Dotyczy to również odsetek, które zgodnie z art. 20 ustawy o PIT również stanowią przychód z innych źródeł. Przychód ten winien być wykazany w zeznaniu podatkowym PIT-36 za rok, w którym został otrzymany, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »