Czy dochód ze sprzedaży grzybów i jagód zbieranych w lesie podlega opodatkowaniu PIT
REKLAMA
REKLAMA
NIE
REKLAMA
Państwa sąsiad nie ma racji. Dochody tego typu są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wprost o tym stanowi art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży:
- surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych,
- jagód, owoców leśnych i
- grzybów
sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w grupie o symbolu ex 02.30.40.0 - Dziko rosnące jadalne produkty leśne.
Warunkiem tego zwolnienia jest jednak to, aby zbiór tych roślin, jagód owoców i grzybów był dokonywany osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny.
Czyli jeżeli zaangażujemy w zbiór sąsiadów i znajomych (i utworzymy sami taki mały punkt skupu), a potem sami będziemy je sprzedawać, to dochody z takiej działalności nie będą korzystać z omawianego zwolnienia podatkowego.
Oczywiście w ewentualnym postępowaniu podatkowym trzeba będzie starać się udowodnić, że jagody i grzyby zbierało się samodzielnie. W takich sprawach ewentualne postępowanie dowodowe będzie się musiało siłą rzeczy ograniczyć do zeznań podatnika i świadków. Jednak jest mała szansa, że tego typu sprawa zainteresuje urząd skarbowy.
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Dociekliwemu sąsiadowi urząd z pewnością pokaże ww. przepis art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o PIT i poinformuje, że tego typu dochody są zwolnione z PIT.
Warto jednocześnie dodać, że dochody ze sprzedaży innych pozyskiwanych z lasu roślin, czy surowców nie podlegają omawianemu zwolnieniu.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Przykładowo są opodatkowane dochody ze sprzedaży:
- drewna,
- żywicy,
- choinek,
- karpiny,
- kory,
- igliwia,
- zwierzyny oraz
- płodów runa leśnego, które nie są ziołami, jagodami, grzybami, czy owocami leśnymi.
Wynika to z tego, że zasadniczo przepisów ustawy o PIT nie stosuje się m.in. przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach (art. 2 ust. 1 ustawy o PIT).
A zgodnie z art. 6 ustawy o lasach gospodarką leśną jest - działalność leśna w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu.
Czy sprzedaż owoców i warzyw ze swojego ogródka jest opodatkowana PIT?
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat