| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy kulancja ubezpieczeniowa podlega opodatkowaniu PIT?

Czy kulancja ubezpieczeniowa podlega opodatkowaniu PIT?

Kulancja jest pojęciem z zakresu prawa ubezpieczeniowego aczkolwiek nieposiadającym definicji wynikającej z przepisów (tj. definicji legalnej). Jest to świadczenie ubezpieczyciela polegające na wypłacie określonej sumy pieniężnej, mimo iż nie ciąży na nim taki obowiązek lub istnienie takiego obowiązku jest sporne.

Rodzaje kulancji.

Kulancja dyspensywna występuje w sytuacji, gdy ubezpieczyciel pomimo braku takiego obowiązku po jego stronie, spełnia świadczenie.

Ubezpieczony narusza określone obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia, co skutkuje utratą możliwości otrzymania odszkodowania (np. w skutek rażącego niedbalstwa nie zapobiega szkodzie). Natomiast ubezpieczyciel może tych uchybień nie uwzględnić, kierując się względami współżycia społecznego, i wypłacić w całości lub w części odszkodowanie.

Kulancja marketingowa wystąpi w sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie ma obowiązku spełnienia świadczenia aczkolwiek w imię dobrych relacji z klientem lub reklamy swojej marki, wypłaca odszkodowanie.
Decyzji o spełnieniu świadczenia nie można wtedy dochodzić na drodze sądowej.

Kiedy kulancja podlega opodatkowaniu?

Kwota otrzymana przez ubezpieczającego, w przypadku kiedy na ubezpieczycielu nie ciążył obowiązek jej wypłaty, będzie podlegała opodatkowaniu z tytułu otrzymanego dochodu.

Ubezpieczyciel nie przyjmuje odpowiedzialności za powstałą szkodę a wypłacona suma nie stanowi odszkodowania z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), które regulują opodatkowanie świadczeń ubezpieczeniowych- art.21 ust.1 pkt 4 i art.30a ust.1 pkt 5.

Powołane uregulowania prawne wyraźnie wskazują, iż ze zwolnienia z opodatkowania korzystają z pewnymi wyjątkami kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych (określone w art. 805 §1 i 2 kodeksu cywilnego) nie zaś wszelkie kwoty wypłacone przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Zatem otrzymane świadczenie będzie stanowić przychód pochodzący z innych źródeł – art. 19 ustawy o PIT, który podlega opodatkowaniu.
Obowiązek rozliczenia takiego podatku, na podstawie informacji PIT 8C otrzymanej od wypłacającego, spoczywa na osobie, która świadczenie otrzymała, ponieważ ubezpieczyciel nie jest w tej sytuacji płatnikiem.

Polecamy: Serwis PIT

Polecamy: Serwis Podatki osobiste

Kiedy kulancja nie podlega opodatkowaniu?

Jeżeli świadczenie o spornym charakterze wypłacane jest przez ubezpieczyciela w celu uniknięcia sporu sądowego, nie podlega opodatkowaniu. Ubezpieczyciel nie ma pewności, że spór zostanie rozstrzygnięty na jego korzyść zatem dąży do zawarcia ugody, porozumienia stron.

Kulancja będzie mogła być w takiej sytuacji uznana za de facto świadczenie ubezpieczyciela z tytułu umowy ubezpieczenia, co powoduje zastosowanie artykułów art. 21 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT. Jest to rozwiązanie korzystne dla ubezpieczonego, ponieważ jego roszczenie zostanie uznane.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opodatkowanie kulancji ubezpieczeniowej.
Opodatkowanie kulancji ubezpieczeniowej.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »