| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy dochody małoletnich dzieci trzeba wykazywać w PIT?

Czy dochody małoletnich dzieci trzeba wykazywać w PIT?


Tak. Rodzice dumni ze swojego zaradnego, uzyskującego dochody dziecka powinni wiedzieć o tym, że fiskus nie zapomina także o dochodach małoletnich podatników. Co do zasady dochody niepełnoletnich dzieci rodzice doliczają do swojego zeznania. Ale czasem trzeba wypełnić odrębny PIT.

Niepełnoletność podatnika stanowi jedną z okoliczności wpływających na zróżnicowany sposób rozliczania osiąganych przez niego dochodów.

W zależności od rodzaju dochodów oraz formy sprawowania nad małoletnim opieki, dochody są doliczane do dochodów rodziców bądź też podlegają rozliczeniu odrębnemu. Szczegółowe zasady określone zostały w art. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W myśl w/w artykułu, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z treści tego przepisu wynika, iż jako ogólną zasadę ustawodawca przyjął rozliczenie dochodów małoletnich dzieci z dochodami rodziców. Powyższą zasadą objęci zostali zarówno rodzice biologiczni, jak i rodzice, którzy adoptowali dzieci. Wyłączono z niej jednak osoby sprawujące opiekę prawną nad małoletnimi dziećmi.

Konieczność doliczenia dochodów dziecka do dochodów rodzica lub rodziców oznacza, iż wszelkie obowiązki związane z zadeklarowaniem dochodów małoletniego oraz zapłaceniem podatku ciążą na rodzicach. Dochód małoletniego wykazywany jest na formularzu PIT-M stanowiącym załącznik do rozliczenia rocznego rodzica.

Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Nie dotyczy to jednak przypadków, w których w stosunku do małżonków orzeczono separację.

Odrębne opodatkowanie dochodów małoletnich dzieci polega na złożeniu na imię i nazwisko małoletniego dziecka zeznania podatkowego, w którym ujmuje się wszystkie przychody podlegające tej formie opodatkowania. Zeznanie to podpisuje rodzic (opiekun prawny).

Jeżeli małoletni osiąga zarówno dochody podlegające kumulacji z dochodami rodziców, jak i dochody rozliczane odrębnie, w zeznaniu składanym na imię małoletniego ujmuje się wyłącznie te drugie dochody.

Podstawa prawna: art. 7 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307).

Źródło: Izba Skarbowa w Olsztynie

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »