reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > W 2011 r. opodatkowany PIT jest każdy zwrot kwot odliczonych od dochodu lub podatku

W 2011 r. opodatkowany PIT jest każdy zwrot kwot odliczonych od dochodu lub podatku

Po nowelizacji art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmuje wszystkie przypadki, w których podatnik na podstawie obowiązujących przepisów pomniejszył dochód do opodatkowania lub obliczony podatek, ale odliczone kwoty zostały mu następnie zwrócone.

Przepis art. 45 ust. 3a ustawy o PIT do końca 2010 r.

Przepis ten stanowił, że w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio:
1) zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne,
2) odliczonej darowizny,
3) (uchylony),
4) (uchylony),
5) zapłaconego za granicą i odliczonego podatku
- w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo art. 30c, kwoty uprzednio odliczone.

Przepis art. 45 ust. 3a ustawy o PIT od 1 stycznia 2011 r.

Przepis stanowi, że jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Cel nowelizacji

Przed nowelizacją art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmował sytuację otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, odliczonej darowizny oraz zapłaconego za granicą i odliczonego podatku. Nie były to wszystkie sytuacje, kiedy podatnik otrzymywał zwrot.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji jej autorzy wskazali przykład takiej sytuacji. Zwrócenia ulgi rehabilitacyjnej w przypadku otrzymania przez podatnika zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych stosownie do postanowień ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (np. w związku z adaptacją (remontem) budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności).

Ustawodawca uznał, że w sposób nieuzasadniony różnicuje się sytuację prawno-podatkową podatników. Jakie były tego konsekwencje?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

W przykładzie powołanym w uzasadnieniu projektu nowelizacji wskazano, że otrzymanie tego rodzaju zwrotu w roku poniesienia wydatków rehabilitacyjnych, zobowiązuje podatnika do pomniejszenie kwoty odliczanej w ramach ulgi rehabilitacyjnej o kwotę otrzymanego zwrotu na podstawie art. 26 ust. 13a ustawy o PIT. Nie zobowiązuje natomiast podatnika do oddania ulgi, jeżeli zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych nastąpił po roku poniesienia wydatków rehabilitacyjnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama