| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010

Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010

Minister Finansów wydał rozporządzenie wprowadzające nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36 , PIT-38, PIT-36L, PIT-39, PIT-D, PIT-O. Te nowe wzory druków PIT mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (lub poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2010 r.

Dotychczasowe wersje tych formularzy PIT zostały ustalone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 212, poz. 1335), i mają zastosowanie do rozliczenia dochodów (strat) uzyskanych począwszy od 1 stycznia 2008 r.

Nowe wzory druków PIT 2011

Obecnie, zdaniem resortu finansów konstrukcja zeznań podatkowych (PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39) wymaga modyfikacji, gdyż od 1 stycznia 2011 r.:

1) ograniczeniu ulega zakres danych jakie podatnik będzie zobligowany podać w zeznaniu podatkowym, w sytuacji gdy zdecyduje się na złożenie wniosku o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Stosownie do postanowień art. 45c ust. 3 ustawy w brzmieniu nadanym przez art. 3 pkt 2 lit.b ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 28, poz. 146), począwszy od zeznań podatkowych za 2010 r. identyfikacja organizacji pożytku publicznego odbywać się będzie wyłącznie po numerze wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, a nie jak miało to miejsce w latach ubiegłych – poprzez podanie nazwy oraz numeru KRS wybranej organizacji.
Efektem powyższej zmiany jest usunięcie we wzorach zeznań podatkowych w części zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” pola „Nazwa OPP”;

2) zmianie ulega podstawa prawna przesyłania organizacji pożytku publicznego przez naczelnika urzędu skarbowego informacji w sprawie wysokości zadeklarowanej kwoty oraz danych identyfikacyjnych podatników, którzy złożyli wniosek o przekazanie 1% podatku. Według obecnego stanu prawnego podstawę udzielenia tego rodzaju informacji stanowi art. 45c ust. 5 ustawy, natomiast po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, będzie to art. 45c ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy;

Dodatkowo w Dzienniku Ustaw z 2010 r. Nr 51, poz. 307 zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 marca 2010 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Proponuje się odzwierciedlenie tego faktu, jednakże wyłącznie w formularzach podatkowych, które są modyfikowane z innych przyczyn (np. wyżej wymienionych). Obwieszczenie w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego nie ma bowiem charakteru konstytutywnego, nie tworzy nowych praw ani obowiązków po stronie podmiotów tego prawa. 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »