Jak rozliczyć podatkowo wniesienie nieruchomości do spółki jawnej?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki osobowej w rozumieniu przepisu 14 ust. 2 pkt 1 nie wiąże się z uzyskaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
REKLAMA
Wniesienie bowiem przez wspólnika aportu w postaci nieruchomości nie stanowi odpłatnego zbycia składnika majątku, (tj. przedmiotowej nieruchomości). W konsekwencji samo wniesienie nieruchomości (wkładu niepieniężnego) do spółki jawnej nie rodzi dla wspólnika spółki osobowej skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwracam jednak uwagę, że wyżej zaprezentowane stanowisko niestety nie jest jednolite. Albowiem w stanowiskach prezentowanych przez wiele organów podatkowych, a nawet utrzymywane, w niektórych wyrokach wojewódzkich sądów administracyjnych można znaleźć odmienne opinie co do opodatkowania przychodu z tytułu wnoszenia przez wspólników wkładów do spółki handlowej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 12 maja 2009 r. sygn. ITPB1/415-136a/09/MM stwierdził, cyt.: „Wniesienie do spółki osobowej wkładu w postaci nieruchomości stanowiącej środek trwały, wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej wnoszącego wkład (osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą) w zamian za udział kapitałowy spółki, stanowi odpłatne zbycie tej nieruchomości. Wartość nieruchomości określona w umowie spółki (stanowiąca podstawę do ustalenia udziału kapitałowego) stanowi w rozumieniu przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działalności gospodarczej wnoszącego wkład do spółki”.
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku
REKLAMA
W interpretacji z 6 maja 2009 r., sygn. IPP-B1/415-94/09-2-ES Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał podobnie wniesienie wkładu w postaci nieruchomości jako jej zbycie i w konsekwencji opodatkowany przychód, cyt.: „wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu na spółkę. Wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy równy wartości wkładu określonego w umowie spółki (art. 50 kodeksu spółek handlowych), który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika. Zatem z punktu widzenia prawa cywilnego dochodzi do odpłatnego zbycia rzeczy lub prawa”.
W opiniach organów podatkowych wniesienie aportu do spółki nie stanowi przychodu z odpłatnego zbycia w sytuacji kiedy przedsiębiorca wnosi do spółki nieruchomość niewykorzystywaną wcześniej w działalności gospodarczej. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 13 maja 2009 r., sygn. ITB1/415-153a/09/MM.
W interpretacji tej przy wyłączeniu przychodu z tytułu wniesienia nieruchomości do spółki powołano się na art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Nadal jednak twierdząc, że wniesienie nieruchomości do spółki stanowi przychód przedsiębiorcy wnoszącego aport.
Podobne stanowisko do stanowiska Izby bydgoskiej zajęła Izba warszawska, sygn. PPB1/415-289/09-2/EC interpretacja z dnia 25 czerwca 2009 r. W podobnym tonie do powyższych opinii organów podatkowych orzekały sądy administracyjne w wyrokach: WSA w Gliwicach wyrok z 5 maja 2009 r., sygn. SA/Gl 1069/08, WSA w Krakowie wyrok z 21 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Kr 295/09, WSA w Bydgoszczy wyrok z 17 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Bd 690/08 oraz WSA w Gliwicach wyrok z 22 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Gl 1033/08.
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku
Na szczęście odmienne stanowiska, korzystne dla wnoszących wkłady do spółki, wydały sądy administracyjne w niektórych swoich orzeczeniach, tj. WSA w Kielcach wyrok z 29 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Ke 121/09, WSA w Warszawie wyrok z 14 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 3103/08 oraz wyrok z 2 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Wa346/09.
Sądy w powyższych wyrokach zauważyły słusznie, iż przychodem nie jest wniesienie samego wkładu do spółki, a opodatkowany winien być ewentualny dochód uzyskany przez przedsiębiorcę wskutek wniesionego do spółki wkładu niepieniężnego. Należy przy tym zauważyć, że przedsiębiorca wnosząc wkłady do spółki nosi się również z możliwością poniesienia straty, ale tylko dochód może być opodatkowany.
W związku z tak różną linią orzeczniczą, w powyższej kwestii, zarówno organów podatkowych jak i sądów administracyjnych, zdecydowanie rekomenduję złożenie do Dyrektora Izby Skarbowej wniosku o interpretację podatkową. We wniosku zalecam dokładne określenie stanu faktycznego, a w szczególności skonkretyzowanie wnoszonej do spółki nieruchomości, tj. określenie roli jaką spełniała przed wniesieniem jej do spółki i roli jaką będzie spełniała w działalności gospodarczej w spółce jawnej.
Warto też powołać się na korzystne wyroki sądów administracyjnych, bo powinny one być brane pod uwagę przez organy podatkowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat