| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników

PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników

Ustawodawca uznał, że zwrot w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych „zwalnia się świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń” budzi wątpliwości interpretacyjne. Zastąpił go więc zwrotem „świadczenia otrzymane”. Zmiany dotyczą art. 21 ust. pkt 38 i art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o PIT.

Od 1 stycznia 2011 są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT).

Przed nowelizacją zwolnienie obejmowało „świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń”. Wątpliwości, jakie budził ten zwrot przedstawiono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji następująco:

„W obecnym stanie prawnym ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy pit korzystają świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. W praktyce przepis ten budzi wątpliwości interpretacyjne w zakresie pojęcia „świadczenia rzeczowe”. Mianowicie, czy obejmuje ono swoim zakresem wszelkiego rodzaju świadczenia o charakterze niepieniężnym, czy wyłącznie takie, których przedmiotem jest rzecz. Ponadto, czy podstawą wypłaty ekwiwalentu pieniężnego musi być świadczenie rzeczowe.”

 Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Ten sam problem występował w art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o PIT. Od 1 stycznia 2011 r. przepis ten zwalnia z podatku świadczenia otrzymane na podstawie odrębnych przepisów przez członków rodzin zmarłych pracowników oraz zmarłych emerytów lub rencistów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Do końca 2010 r. zwolnione z opodatkowania były świadczenia rzeczowe (w naturze) lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń. Uzasadnienie nowelizacji jest takie samo jak w odniesieniu do art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT:

„Propozycja zmiany brzmienia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy pit jest konsekwencją omówionej wyżej zmiany dotyczącym art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy pit oraz ma na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych odnośnie zakresu pojęcia „świadczenia rzeczowe” oraz „ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń”. Przy czym zwolnieniem tym nie będą objęte świadczenia w postaci zapomóg, które korzystają już ze zwolnienia zawartego w pkt 26. Zmiana brzmienia przepisu powinna przyczynić się do jego uczytelnienia oraz złagodzenia warunków jej stosowania.”

 VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »