REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z kwotą wolną od podatku w wysokości 60 000 zł?

Co z kwotą wolną od podatku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

"Postulat dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł pozostaje aktualny" - czytamy w odpowiedzi na pytania posłów zadane premierowi Donaldowi Tuskowi podczas pierwszego posiedzenia Sejmu RP.

Ministerstwo Finansów opublikowało zestawienie odpowiedzi na pytania posłów zadane podczas pierwszego posiedzenia Sejmu RP, czyli po wygłoszeniu exposé przez premiera Donalda Tuska. Część pytań dotyczyła zapowiedzianego podczas kampanii wyborczej podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Pojawiły się także inne pytania dotyczące kwestii podatkowych, niektóre z nich podajemy poniżej.

REKLAMA

Autopromocja

Co z kwotą wolną od podatku?

Pytanie: Co z kwotą wolną od podatku? Miało być 100 dni i 60 tys. kwoty wolnej od podatku. Pytam, co z kwotą wolną od podatku?

Odpowiedź: Postulat dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł pozostaje aktualny. Ze względu na wagę ww. postulatu jego wprowadzenie musi zostać poprzedzone stosownymi analizami, korespondować z wynikami audytu stanu finansów publicznych, uwzględniać wyniki analizy dot. wpływu na systemy IT, w tym czas niezbędny na implementację zmian w systemach informatycznych oraz przetestowanie projektowanych rozwiązań.

Pytanie: Chciałbym zapytać o radę fiskalną: Jeżeli taka rada fiskalna powie, że nie należy wprowadzać chociażby 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku, czy Pan mimo to podejmie taką decyzję?

Odpowiedź: Polska jest obecnie jedynym krajem UE, który nie posiada rady fiskalnej, co wynika z braku wymogu prawnego ustanowienia tej instytucji. W ramach trwającej dyskusji nad reformą ram fiskalnych UE jest obecnie dyskutowany wymóg ustanowienia tej instytucji we wszystkich krajach UE, jednak nie jest on jeszcze ostatecznie przesądzony. Rząd deklaruje powołanie Rady niezależnie od wymogów prawa europejskiego. Zgodnie ze standardami międzynarodowymi w przypadku zaleceń rady fiskalnej stosuje się tzw. zasadę comply-or-explain, oznaczającą, że rząd może albo wziąć pod uwagę taką rekomendację, albo - w przypadku niezastosowania się do niej - przedstawić publicznie argumenty przemawiające za danym stanowiskiem.

Co z odliczeniem składki zdrowotnej?

Pytanie: Czy zostaną wprowadzone zmiany w ZUS i odwrócony PIT dla mikroprzedsiębiorców, o których mówił Pan podczas kampanii wyborczej?

Odpowiedź: Decyzja dotycząca przywrócenia możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku wymaga przeprowadzenia szczegółowych analiz i szeroko zakrojonych konsultacji, które będą podstawą do wypracowania optymalnych rozwiązań w tym niezwykle istotnym obszarze.

Kiedy obniżenie podatku VAT?

Pytanie: Kolejne pytanie dotyczy podatku VAT. Dziś mija 10 lat od wprowadzenia przez Pana rząd podwyżek do 23% na 2 lata. Kiedy Pan to obniży?

Odpowiedź: Podwyższone o 1 p.p. stawki VAT – 23% zamiast 22% oraz 8% zamiast 7% – zostały wprowadzone od 2011 roku w kontekście największego kryzysu gospodarczego od lat 30. XX w. Utrzymanie stawek VAT na poziomie 23% i 8% było dokonywane kilkukrotnie w drodze nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług na przestrzeni lat.

Stawki 23% i 8% zostały utrzymane w następnych latach:

• ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – do 31 grudnia 2016 r.;

• ustawą z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – do 31 grudnia 2018 r.;

• ustawą z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – wprowadzenie mechanizmu opartego na wskaźnikach odnoszących się do finansów publicznych (dług publiczny oraz PKB) – dodano art. 146aa;

• ustawą z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 – uzupełnienie wprowadzonego mechanizmu o dodatkowy warunek dotyczący stabilizującej reguły wydatkowej – rozbudowano art. 146aa.

W tych przypadkach, utrzymanie podwyższonych stawek VAT było argumentowane warunkami gospodarczymi i kondycją finansów publicznych.

Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw6 – w związku z aktualnymi uwarunkowaniami, w tym sytuacją geopolityczną i koniecznością zapewnienia finansowania kluczowym obszarom – zastosowano mechanizm utrzymania podwyższonych stawek VAT skorelowany z poziomem wydatków przeznaczanych na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej (dodano art. 146ea – 146ej w ustawie). Mechanizm ten zakłada automatyczny powrót do stawek 22% i 7% w przypadku zaistnienia określonych w przepisach okoliczności, tj. zapewnienia wydatków na obronność kraju na określonym poziomie (nie wyższym niż 3% PKB na warunkach wskazanych w odpowiednich przepisach).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z podatkiem Belki?

Pytanie: Co z likwidacją belkowego?

Odpowiedź: W MF trwają prace dotyczące zmian w tzw. podatku Belki. Wprowadzenie zmian zostanie poprzedzone dialogiem z interesariuszami, szczegółową analizą wpływu zmian na rynek kapitałowy w Polsce oraz analizą skutków budżetowych.

Co z kasowym VAT i składkami dla przedsiębiorców?

Pytanie: Kasowy PIT, ale co z kasowym VAT, o który również dopominają się przedsiębiorcy? Czy zmienicie zasady naliczania składek dla przedsiębiorców?

Odpowiedź: Metodę kasową rozliczeń w VAT w Polsce obecnie może wybrać ok. 93% podatników – rozwiązanie funkcjonuje od wielu lat w formie dobrowolnej (czyli takiej, jaka możliwa jest do wprowadzenia według dyrektywy VAT). Od lipca 2023 r., w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3 roczny limit obrotów uprawniający do stosowania metody kasowej został podwyższony z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Jest to maksymalny limit dopuszczony na podstawie dyrektywy VAT. Tym samym możliwość stosowania
metody kasowej zyskało dodatkowo ponad 37 tys. podatników.

W zgodzie z przepisami dyrektywy VAT, metoda kasowa polega na kalkulacji VAT należnego i VAT do odliczenia zasadniczo od zapłaconych faktur (sprzedażowych i zakupowych). Podatek VAT należny ujmowany jest w dacie zapłaty za fakturę przez nabywcę, a podatek VAT naliczony odliczany w dacie dokonania zapłaty za zakup. Efektywnie dochodzi zatem do przesunięcia rozliczenia VAT na moment płatności.

Pomimo możliwości wyboru tej metody (wybór jest dobrowolny), rozwiązanie to nie jest popularne ze względu na jednoczesne przesunięcie odliczenia VAT do momentu zapłaty za fakturę. Podatnicy stosujący rozliczenie kasowe rozliczają się w VAT za okresy kwartalne (rozliczenie kwartalne dostępne jest również dla podatników innych niż tych, którzy wybrali metodę kasową).

Rozliczenie kwartalne przesuwa zapłatę VAT do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale. Podatnik zyskuje zatem czas na otrzymanie zapłaty zanim powstanie obowiązek rozliczenia VAT z urzędem skarbowym. Z rozliczeń kwartalnych korzysta tylko ok. 13% uprawnionych. Jeżeli podatnik nie wybrał metody kasowej bez względu na sposób rozliczeń (miesięczne/kwartalne) brak zapłaty za fakturę w ciągu 90 dni od terminu płatności daje prawo do „ulgi za złe długi” – podatnik skoryguje należny VAT i zapłaci go dopiero po otrzymaniu zapłaty od nabywcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA