REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja kwoty wolnej i progów podatkowych w PIT dopiero w 2017 roku?

Waloryzacja kwoty wolnej i progów podatkowych w PIT dopiero w 2017 roku?
Waloryzacja kwoty wolnej i progów podatkowych w PIT dopiero w 2017 roku?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Brak waloryzacji kwoty wolnej i progu podatkowego doskwiera coraz liczniejszej grupie instytucji i organizacji. Tą sprawą zajmują się i Rzecznik Praw Obywatelskich, i posłowie, i różne organizacje. Jednak według planów rządowych, szansa na zmianę w tej dziedzinie pojawia się dopiero po 8 latach od chwili wprowadzenia ostatniej modyfikacji progów w 2009 r. – wynika z analizy Tax Care.

7 listopada 2014 r. w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy, która wprowadza 4 stawki podatkowe zamiast dwóch. Wprawdzie pomysł wprowadzenia 50-proc. stawki dla zarabiających więcej niż 360 tys. nie znalazł aprobaty instytucji biorących udział w konsultacjach społecznych, ale inaczej wygląda sytuacja w przypadku stawki 15-proc. Tyle, według posłów, powinny płacić osoby, których roczne dochody nie przekroczą 20 160 zł.

Autopromocja

8 lat bez waloryzacji progów podatkowych

To rozwiązanie poparła organizacja pracodawców. „Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej” uznali tę niższą stawkę za dobry sposób na ograniczenie rozwarstwienia dochodów.

Stanowisko „Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej” to kolejny głos w sprawie konieczności dostosowania obecnie obowiązujących przepisów podatkowych do zmian, jakie ostatnio zaszły w gospodarce. Przypomnijmy, że obecnie obowiązujące progi podatkowe pozostają niezmienione od 2009 r., zaś ostatnia waloryzacja progów miała miejsce w 2006 r.

Ta różnica wynika stąd, że w 2006 r. Sejm zwaloryzował obowiązujące wówczas dwa progi podatkowe (były wówczas trzy stawki), a następnie doszło do zmian polegających na spłaszczeniu skali podatkowej do dwóch stawek, więc pozostał jeden próg.

To oznacza jednak, że obecnie obowiązujące kwota wolna od podatku (3089 zł), koszty uzyskania przychodu (1 335 zł z jednej umowy) oraz próg podatkowy (85 528 zł) pozostają niezmienione od 5 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym ze skutków utrzymywania niezmienionego progu podatkowego jest fakt, że z roku na rok przybywa podatników płacących wg najwyższej, 32-proc. stawki. Przyznaje to resort finansów. W odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Janusz Cichoń poinformował, że udział podatników uzyskujących dochody mieszczące się w drugim przedziale skali podatkowej wynosił 1,59% w 2009 r., 1,89% w 2010 r., 2,14% w 2011 r. i 2,31% w 2012 r.

Niezmienność progów jest dotkliwa także dla najmniej zarabiających ze względu na brak waloryzacji kwoty wolnej.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Sprawa dla Trybunału Konstytucyjnego

Brakiem waloryzacji kwoty wolnej zajął się nawet Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył to do Trybunału Konstytucyjnego. W skardze zwrócił on uwagę, że obecnie kwota wolna jest o połowę niższa od przyjętego w Polsce progu ubóstwa. Ten ostatni wynosi dla osoby samotnej 6504 zł.

Nie wiadomo, kiedy sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny i czy w ogóle będzie rozpatrywać tę skargę. Wiadomo jednak, że resort finansów nie chce zmieniać progów, bo koszty tych zmian są liczone w miliardach złotych. Tymczasem, na co zwracają uwagę urzędnicy fiskusa, Polska ma obecnie zbyt duży deficyt budżetu w stosunku do wymagań unijnych. Dopiero po wyjściu z tzw. procedury nadmiernego deficytu będą możliwe zmiany w progach.

Waloryzacja dopiero w 2017 r.

We wspomnianej już odpowiedzi na interpelację wiceminister Janusz Cichoń powołał się na wywiad prasowy ministra finansów Mateusza Szczurka. Zdaniem szefa resortu, zakończenie procedury nadmiernego deficytu jest możliwe w 2016 r., co oznacza, że najwcześniej zmian w progach można oczekiwać na rok 2017. Czyli dopiero w osiem lat po ostatniej zmianie w zakresie progu, kwoty wolnej i kosztów uzyskania przychodu.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

REKLAMA