Sprzedaż nieruchomości w rocznym zeznaniu podatkowym PIT
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż nieruchomości a PIT
W ubiegłym roku sprzedałem mieszkanie i kupiłam inne mieszkanie. Czy w związku z tym powinienem powiadomić urząd skarbowy? Jeżeli tak, to do kiedy i na jakim formularzu?
REKLAMA
Jeżeli zbyłeś nieruchomości przed upływem 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie), należy złożyć zeznanie PIT-39 - do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Dochodem z odpłatnego zbycia jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia, a kosztami uzyskania przychodów, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanej nieruchomości.
Jeżeli wydatkowałeś cały przychód ze sprzedaży mieszkania w ciągu 2 lat licząc od końca roku, w którym sprzedałeś mieszkanie na własne cele mieszkaniowe, cały dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Jeżeli wydatkowałeś tylko część przychodu na własne cele mieszkaniowe to wówczas zwolniony będzie dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Katalog wydatków uprawniających do zwolnienia wskazany został w art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, uważa się wydatki poniesione m.in. na: nabycie nieruchomości mieszkalnej, budowę, rozbudowę, nadbudowę bądź remont nieruchomości mieszkalnej.
Dochód wolny od podatku należy obliczyć wg poniższego wzoru:
deklarowane wydatki na cele mieszkaniowe/przychód z odpłatnego zbycia x dochód = dochód wolny od podatku
Podstawą obliczenia podatku będzie dochód pomniejszony o dochód wolny od podatku (obliczony zgodnie z przedstawionym wzorem). Podatek dochodowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości wynosi 19% dochodu.
Dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości - również ten zwolniony - należy rozliczyć w zeznaniu PIT-39, w którym należy wskazać:
- w części C poz. 20 przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, tj. wartość wyrażoną w akcie notarialnym, pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia,
- w poz. 21 koszty uzyskania tego przychodu (tj. udokumentowane koszty nabycia powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, poczynione w trakcie jej posiadania),
- w poz. 23 dochód,
- w sytuacji, kiedy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyłeś na własne cele mieszkaniowe (zakup mieszkania) w poz. 25 wykaż kwotę zwolnioną z opodatkowania.
Jeżeli umowę sprzedaży mieszkania zawarłeś po upływie 5 lat to przychód ze sprzedaży ww. nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu, jednocześnie nie ma znaczenia cel na jaki wydatkowałeś środki z odpłatnego zbycia tej nieruchomości. Wówczas nie składasz również zaznania podatkowego PIT-39.
Dochód ze sprzedaży mieszkania, jak i kwotę dochodu zwolnionego powinieneś wykazać w zeznaniu PIT-39, składanym za 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r.
Czy do PIT-39 muszę dołączyć kopię aktu notarialnego o sprzedaży nieruchomości lub inny dokument związany ze sprzedażą nieruchomości? Czy wystarczy złożyć wypełnioną i podpisaną deklarację PIT-39?
Do zeznania PIT-39 nie dołącza się żadnego dokumentu na potwierdzenie sprzedaży nieruchomości.
REKLAMA
W 2016 r. dostałem w darowiźnie mieszkanie. Podatek nie występował. W 2017 r. sprzedałem otrzymane rok wcześniej mieszkanie. Jestem w związku małżeńskim i zaznaczam, że darowizna była zapisana na mnie i także sam sprzedawałem mieszkanie. I rozumiem, że oprócz PIT-37 muszę również rozliczyć PIT-39. Czy żona też musi rozliczyć PIT-39?
Jeżeli żona nie była właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości (nieruchomość ta stanowiła twój odrębny majątek) to nie musi składać PIT-39. Całą kwotę przychodu ze sprzedaży nieruchomości wykażesz w swoim zeznaniu PIT-39.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
W sierpniu 2013 r. kupiłam mieszkanie z byłym już mężem. Mieszkanie nabyliśmy jako ustawową wspólność majątkową. W 2015 r. po rozwodzie spłaciłam męża (środki z kredytu) i nabyłam mieszkanie notarialnie jako całość, przejmując kredyt mieszkaniowy. Chciałabym to mieszkanie sprzedać. Czy 5 lat, po których jestem zwolniona z podatku minie w styczniu 2019 r.? Czy biorę pod uwagę datę sierpień 2013 r. czy też datę, kiedy spłaciłam męża w 2015 r.?
5-letni termin liczysz od końca 2013 r. Kluczowy jest moment kupna nieruchomości do majątku wspólnego.
Sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wys. 19%. W takim przypadku należy złożyć zeznanie PIT-39 do 30 kwietnia w roku następnym po sprzedaży.
Więcej w broszurze Opodatkowanie dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (link otwiera nowe okno w innym serwisie).
Podstawa prawna:
- art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 131, art. 21 ust. 25, art. 30e, art. 45 ust. 1a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200, ze zm.)
Źródło: www.szybkipit.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat