reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Kiedy jest możliwa niższa stawka podatku od nieruchomości od budynków firmowych

Kiedy jest możliwa niższa stawka podatku od nieruchomości od budynków firmowych

Zasadą w podatku od nieruchomości jest, że budynki wykorzystywane dla celów prowadzenia w nich działalności gospodarczej są opodatkowane stawką wyższą, przewidzianą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Od tej zasady przepisy przewidują wyjątek.

Grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, chyba, że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, dalej; u.p.o.l.).

Oznacza to w praktyce, że jeżeli budynek, grunt, czy budowla związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są w takim stanie technicznym, że nie mogą być użytkowane przez przedsiębiorcę, to zgodnie z art. 5 u.p.o.l. stawka podatku od nieruchomości będzie taka, jak dla gruntów i budynków pozostałych, czyli niższa niż dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Przepisy nie precyzują pojęcia „zły stan techniczny”, stąd częste spory toczone między podatnikami a organami podatkowymi w tej kwestii. Przede wszystkim należy stwierdzić, że sam fakt niewykorzystywania budynku przez przedsiębiorcę, nie uprawnia do stosowania niższej stawki podatku od nieruchomości. Również fakt, że podatnik nie osiąga dochodów, nie daje prawa do stosowania niższej stawki podatku od nieruchomości od budynku zajętego na prowadzenie działalności gospodarczej.

Pod pojęciem „złego stanu technicznego” należy rozumieć np. brak przyłączenia mediów, brak decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych terenu, brak dostępu budynku do drogi publicznej, zły stan techniczny budynku i groźba jego zawaleniem.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Podatnik nie musi udowadniać złego stanu technicznego budynku przy pomocy opinii biegłego, wystarczy, że złoży oświadczenie w tym względzie do organu podatkowego. W orzecznictwie podkreśla się, że jeśli podatnik twierdzi, że w budynku nie można ze względów technicznych prowadzić działalności, to obowiązek wykazania złego stanu technicznego budynku spoczywa na organie podatkowym.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Przykładowo w wyroku z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Sz 622/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził, że w toku postępowania podatkowego organy podatkowe muszą po pierwsze ustalić, czy przedmiot opodatkowania, czyli grunt, budynek lub budowla znajdują się z posiadaniu przedsiębiorcy, a po drugie w sytuacji gdy podatnik twierdzi, że budynek, budowla, czy grunt nie nadaje się do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych ustalić, czy rzeczywiście tak jest.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Aby wykazać, czy budynek znajdujący się w posiadaniu przedsiębiorcy nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych organy podatkowe mogą:
• dokonać oględzin nieruchomości,
• przesłuchać podatnika,
• przesłuchać świadków,
• powołać biegłego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bolesław A. Dùllek

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama