REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

Umorzenie zaległości podatkowej. Kto może skorzystać z umorzenia?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.
rozwiń >

Co to jest umorzenie zaległości podatkowych?

Umorzenie zaległości podatkowej to specjalna forma ulgi, która pozwala na częściowe lub całkowite zwolnienie z obowiązku zapłaty zaległych podatków. Nie jest to jednak automatyczne prawo podatnika, ale przywilej przyznawany w określonych sytuacjach. Umorzenie może dotyczyć różnych zobowiązań podatkowych, w tym PIT,  CIT i VAT.

Autopromocja

Kto może skorzystać z umorzenia?

O umorzenie zaległości podatkowej może ubiegać się:

 • podatnik - osoba fizyczna lub prawna mająca zaległości podatkowe,
 • spadkobierca podatnika lub płatnika - jeśli długi podatkowe przeszły na spadkobiercę po zmarłym podatniku,
 • osoba trzecia - w sytuacji, gdy na nią przechodzą zobowiązania podatkowe.

Kiedy można złożyć wniosek o umorzenie?

Wniosek o umorzenie można złożyć dzień po upływie terminu płatności podatku. Ważne jest, aby pamiętać, że umorzenie dotyczy wyłącznie zaległości podatkowych, a nie innych zobowiązań.

Ważny interes podatnika vs. interes publiczny

Ważny interes podatnika i interes publiczny, które uzasadniają umorzenie zaległości, to dosyć pojemne pojęcia, oznaczające mniej więcej tyle:

 • ważny interes podatnika to koliczności nadzwyczajne, takie jak poważna choroba, utrata pracy czy klęska żywiołowa, które wpłynęły na zdolność regulowania zobowiązań;
 • interes publiczny to sytuacje, gdy uregulowanie zaległości przez podatnika spowodowałoby konieczność korzystania z pomocy socjalnej lub innych form wsparcia państwa.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Złożenie wniosku o umorzenie pociąga za sobą konieczność przygotowania dodatkowych dokumentów, do których należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • oświadczenie o sytuacji finansowej - dokładny opis dochodów, wydatków, majątku i zobowiązań;
 • dokumenty potwierdzające okoliczności - zaświadczenia lekarskie, umowy o pracę, dokumenty potwierdzające klęskę żywiołową itp.;
 • informacje o bieżącej sytuacji finansowej - wyciągi bankowe, zaświadczenia o zarobkach.

Decyzja urzędu w sprawie umorzenia

Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Urząd ocenia sytuację majątkową podatnika, okoliczności, które doprowadziły do zaległości, oraz potencjalne skutki umorzenia dla interesu publicznego. Decyzja o umorzeniu jest uznaniowa, co oznacza, że nawet jeśli podatnik spełni wszystkie wymagania, nie ma gwarancji przyznania ulgi.

Co dalej w przypadku odmowy?

Jeśli wniosek zostanie odrzucony, podatnik ma prawo do odwołania się od decyzji. W odwołaniu warto wskazać na nowe okoliczności lub uzupełnić brakujące informacje. Odwołanie składa się do organu wyższego stopnia w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Konsekwencje umorzenia

Umorzenie zaległości nie oznacza jej usunięcia z historii podatkowej podatnika. Chociaż podatnik jest zwolniony z obowiązku zapłaty, informacja o umorzeniu pozostaje widoczna dla urzędu.

Jak krok po kroku złożyć wniosek o umorzenie?

Złożenie "wniosku o umorzenie zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej" wymaga poniższych kroków:

 1. Pobierz odpowiedni formularz wniosku z witryny urzędu skarbowego lub odbierz osobiście w urzędzie.
 2. Wypełnij wniosek, podając wszystkie niezbędne informacje.
 3. Dołącz wymagane dokumenty potwierdzające Twoją sytuację.
 4. Złóż wniosek osobiście w odpowiednim urzędzie skarbowym lub wyślij pocztą.
 5. Czekaj na decyzję urzędu. W przypadku pozytywnej decyzji, zaległość zostanie umorzona. W przypadku negatywnej decyzji, masz prawo do odwołania.

W przypadku składania wniosku online, potrzebny będzie Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Podsumowanie

Procedura umorzenia zaległości podatkowych to dość skomplikowany proces, który może być jednak ratunkiem dla podatników w trudnej sytuacji finansowej. Kluczem do sukcesu jest dokładne przygotowanie wniosku i dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Pamiętaj, że decyzja o umorzeniu zależy od indywidualnej oceny każdej sytuacji przez urząd skarbowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA