REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

Umorzenie zaległości podatkowej. Kto może skorzystać z umorzenia?
Umorzenie zaległości podatkowej. Kto może skorzystać z umorzenia?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.
rozwiń >

Co to jest umorzenie zaległości podatkowych?

Umorzenie zaległości podatkowej to specjalna forma ulgi, która pozwala na częściowe lub całkowite zwolnienie z obowiązku zapłaty zaległych podatków. Nie jest to jednak automatyczne prawo podatnika, ale przywilej przyznawany w określonych sytuacjach. Umorzenie może dotyczyć różnych zobowiązań podatkowych, w tym PIT,  CIT i VAT.

Autopromocja

Kto może skorzystać z umorzenia?

O umorzenie zaległości podatkowej może ubiegać się:

 • podatnik - osoba fizyczna lub prawna mająca zaległości podatkowe,
 • spadkobierca podatnika lub płatnika - jeśli długi podatkowe przeszły na spadkobiercę po zmarłym podatniku,
 • osoba trzecia - w sytuacji, gdy na nią przechodzą zobowiązania podatkowe.

Kiedy można złożyć wniosek o umorzenie?

Wniosek o umorzenie można złożyć dzień po upływie terminu płatności podatku. Ważne jest, aby pamiętać, że umorzenie dotyczy wyłącznie zaległości podatkowych, a nie innych zobowiązań.

Ważny interes podatnika vs. interes publiczny

Ważny interes podatnika i interes publiczny, które uzasadniają umorzenie zaległości, to dosyć pojemne pojęcia, oznaczające mniej więcej tyle:

 • ważny interes podatnika to koliczności nadzwyczajne, takie jak poważna choroba, utrata pracy czy klęska żywiołowa, które wpłynęły na zdolność regulowania zobowiązań;
 • interes publiczny to sytuacje, gdy uregulowanie zaległości przez podatnika spowodowałoby konieczność korzystania z pomocy socjalnej lub innych form wsparcia państwa.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Złożenie wniosku o umorzenie pociąga za sobą konieczność przygotowania dodatkowych dokumentów, do których należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • oświadczenie o sytuacji finansowej - dokładny opis dochodów, wydatków, majątku i zobowiązań;
 • dokumenty potwierdzające okoliczności - zaświadczenia lekarskie, umowy o pracę, dokumenty potwierdzające klęskę żywiołową itp.;
 • informacje o bieżącej sytuacji finansowej - wyciągi bankowe, zaświadczenia o zarobkach.

Decyzja urzędu w sprawie umorzenia

Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Urząd ocenia sytuację majątkową podatnika, okoliczności, które doprowadziły do zaległości, oraz potencjalne skutki umorzenia dla interesu publicznego. Decyzja o umorzeniu jest uznaniowa, co oznacza, że nawet jeśli podatnik spełni wszystkie wymagania, nie ma gwarancji przyznania ulgi.

Co dalej w przypadku odmowy?

Jeśli wniosek zostanie odrzucony, podatnik ma prawo do odwołania się od decyzji. W odwołaniu warto wskazać na nowe okoliczności lub uzupełnić brakujące informacje. Odwołanie składa się do organu wyższego stopnia w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Konsekwencje umorzenia

Umorzenie zaległości nie oznacza jej usunięcia z historii podatkowej podatnika. Chociaż podatnik jest zwolniony z obowiązku zapłaty, informacja o umorzeniu pozostaje widoczna dla urzędu.

Jak krok po kroku złożyć wniosek o umorzenie?

Złożenie "wniosku o umorzenie zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej" wymaga poniższych kroków:

 1. Pobierz odpowiedni formularz wniosku z witryny urzędu skarbowego lub odbierz osobiście w urzędzie.
 2. Wypełnij wniosek, podając wszystkie niezbędne informacje.
 3. Dołącz wymagane dokumenty potwierdzające Twoją sytuację.
 4. Złóż wniosek osobiście w odpowiednim urzędzie skarbowym lub wyślij pocztą.
 5. Czekaj na decyzję urzędu. W przypadku pozytywnej decyzji, zaległość zostanie umorzona. W przypadku negatywnej decyzji, masz prawo do odwołania.

W przypadku składania wniosku online, potrzebny będzie Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Podsumowanie

Procedura umorzenia zaległości podatkowych to dość skomplikowany proces, który może być jednak ratunkiem dla podatników w trudnej sytuacji finansowej. Kluczem do sukcesu jest dokładne przygotowanie wniosku i dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Pamiętaj, że decyzja o umorzeniu zależy od indywidualnej oceny każdej sytuacji przez urząd skarbowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • alinka
  2023-10-03 13:33:22
  Możliwość połączenia portalu z innymi narzędziami księgowymi i kadrowymi sprawia, że jest on jeszcze bardziej funkcjonalny. Polecam wiedzę i praktykę i ich portale o tej tematyce
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

Zamknięcie roku 2023 - kawa z INFORLEX 12 grudnia [bezpłatne spotkanie online]

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 12 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w ramach cyklu "kawa z INFORLEX". Tym razem tematem spotkania będzie zamknięcie roku 2023 o czym opowie nasz ekspert dr Gyöngyvér Takáts. 

Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

REKLAMA