REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
postępowanie podatkowe
postępowanie podatkowe

REKLAMA

REKLAMA

Masz nieważny dowód osobisty ? Poczta nie wyda Ci poleconego np. z urzędu skarbowego. Możesz wylegtymować się też paszportem, tymczasowym dowodem osobistym, prawem jazdy. Odbierzesz też poleconego przez wcześniej ustanowionego pełnomocnika.

31 marca 2008 r. straciły ważność stare (książeczkowe) dowody osobiste. Posiadacz takiego dowodu ma kłopot, zwłaszcza jeżeli nie dysponuje innym dokumentem potwierdzającym jego tożsamość.

REKLAMA

Autopromocja


Dokumenty

Dla podatników szczególnie kłopotliwa może się stać niemożność odebrania na poczcie listu poleconego z urzędu skarbowego. W liście takim może być wezwanie do urzędu, decyzja, czy inne ważne zawiadomienie. Bez dowodu osobistego, choćby tymczasowego (ew. paszportu, prawa jazdy, innego dokumentu ze zdjęciem i pieczęcią urzędową z orłem oraz podpisem posiadacza) poleconego na poczcie nie odbierzemy. Nawet możemy się nie dowiedzieć od kogo jest ten awizowany polecony.

Jeżeli listonosz zastanie podatnika (lub członka jego rodziny) pod jego adresem, z reguły wyda mu przesyłkę poleconą bez legitymowania. Jednak na poczcie będą z pewnością legitymować posiadacza awizo.


Pełnomocnicy


Warto też pamiętać, że można odebrać przesyłkę przez wcześniej ustanowionego pełnomocnika pocztowego. Poczta przewiduje taką sytuację w swoich regulaminach. Ale przy ustanowieniu pełnomocnika też trzeba mieć jednez z ww. dokumentów potwierdzających tożsamość. Ponadto pełnomocnik, też przy odbiorze poleconego będzie legitymowany, jak każdy adresat.


Mamy także możliwość ustanowić na podstawie Ordynacji podatkowej pełnomocnika podatkowego. Ustanowienie pełnomocnika podatkowego trzeba zgłosić naczelnikowi naszego urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym. Doręczenie przesyłki pełnomocnikowi ma takie same skutki jak doręczenie podatnikowi (mocodawcy). A przecież od dnia doręczenia biegną terminy, np. do złożenia odwołania od decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Warto wiedzieć, że można też postarać się o to by urząd przesyłał do nas pisma mailem (nie można tylko dostać mailem zaświadczeń). Wystarczy złożyć do urzędu skarbowego pisemne podanie (wniosek) "o doręczanie pism drogą elektroniczną" i wskazać swój adres mailowy. Pozwala na to wprost art. 144 Ordynacji podatkowej.


Skutki nieodebrania awizowanego poleconego z urzędu skarbowego


Nieodebranie przez 14 dni dwukrotnie awizowanego pisma poleconego rodzi taki skutek, że pismo to uważa się za doręczone. Stanowi tak wprost Ordynacja podatkowa w art. 150.

Nie trzeba chyba specjalnie podkreślać jak bardzo niekorzystna jest dla podatnika ewentualność, że pismo, którego treści nie zna jest uznane przez prawo za doręczone i skutecznie biegną już związane z tym pismem terminy. Przykładowo biegnie termin np. na odwołanie się od decyzji - co może spowodować niezłożenie tego odwołania. Jeżeli w taki sposób minie nam np. termin na stawienie się w urzędzie (co może rodzić już skutki karnoskarbowe).

Jeżeli podatnik jest już stroną toczącego się postępowania podatkowego, to w razie wyjazdu za granicę na okres co najmniej 2 miesięcy, powinien ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń i zgłosić ten fakt urzędowi. Jeżeli tego nie zrobi pismo uważa się za doręczone pod dotychczasowym adresem podatnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA