| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czy nieodpłatna cesja książeczki mieszkaniowej jest opodatkowana jak darowizna

Czy nieodpłatna cesja książeczki mieszkaniowej jest opodatkowana jak darowizna

Zdaniem organów podatkowych umowa cesji książeczki mieszkaniowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem nie mamy tu do czynienia z umową darowizny.

Podatniczka we wniosku o interpretację podała, że otrzymała od ojca w drodze umowy cesji książeczkę mieszkaniową. Po likwidacji książeczki podatniczka uzyskała ponad 44 tys. zł tytułem premii gwarancyjnej. 

Zdaniem podatniczki po złożeniu formularza SD-Z2 skorzysta w tym przypadku ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, ponieważ książeczkę mieszkaniową otrzymała drogą cesji od najbliższej rodziny. 

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wyrażonym w interpretacji indywidualnej z 10 sierpnia 2010 r. (nr IPPB2/436-198/10-4/AF) podatniczka nie musi składać zgłoszenia SD-Z2. Nie było bowiem w tym przypadku umowy darowizny, więc nie ma podstawy do zastosowania opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Umowa cesji nie została bowiem wymieniona w ustawie o podatku od spadków i darowizn, jako tytuł prawny nabycia praw majątkowych. A tym samym prawa nabyte w drodze cesji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zdaniem organu podatkowego zwolnienie dla najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn znalazłoby zastosowanie, w przypadku, gdyby oprócz cesji zawarto umowę darowizny. Wtedy na podatniczce ciążyłby obowiązek złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy darowizny.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Według Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie umowę cesji można uznać jako darowiznę, jeżeli posiada ona cechy darowizny, tzn. oświadczenie darczyńców o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »