reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > Podatek od spadków i darowizn > Ile mam czasu na złożenie SD-Z2

Ile mam czasu na złożenie SD-Z2

Dostałem darowiznę od matki oraz spadek po dziadku. Ile mam czasu na złożenie wypełnionego druku SD-Z2? Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego w moim przypadku?

Aby skorzystać ze zwolnienia powinien Pan złożyć zgłoszenie SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od nabycia spadku i darowizny.

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od tego podatku nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez:

- małżonka,

- zstępnych (dzieci, wnuki itd.),

- wstępnych (rodziców, dziadków itd.),

- pasierba,

- rodzeństwo,

- ojczyma i macochę.

Prawo do tego zwolnienia przysługuje wtedy, gdy ww. osoby zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze:

- spadku,

- zapisu,

- dalszego zapisu,

- polecenia testamentowego,

- darowizny,

- polecenia darczyńcy,

- zachowku,

- nieodpłatnego zniesienia współwłasności,

- nieodpłatnej renty,

- nieodpłatnego użytkowania,

- nieodpłatnej służebności,

- praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci, a także jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Obowiązek podatkowy powstaje

- w przypadku darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia;

- w przypadku zachowku - z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części; w przypadku zapisu - z chwilą wykonania zapisu, a

- w przypadku dziedziczenia - z dniem uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.


Trzeba wiedzieć, że omawiane zwolnienie dotyczy przypadków, kiedy nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych nastąpiło od dnia 1 stycznia 2007 r. Przypomnieć należy, iż momentem nabycia spadku jest zawsze moment śmierci spadkodawcy.

Jeżeli obowiązek podatkowy powstał do 31 grudnia 2008 r. obowiązuje miesięczny termin na złożenie zgłoszenia o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych. Natomiast termin 6 miesięcy do złożenia zgłoszenia przysługuje w przypadkach, w których obowiązek podatkowy powstał po dniu 31 grudnia 2008 r.

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych należy dokonać na formularzu SD-Z2

Jeżeli przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, niezbędne jest udokumentowanie faktu ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obowiązek dokonania zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy

  • nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego;
  • wartość nabytego majątku od tej samej osoby lub po tej samej osobie, w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, nie przekracza kwoty 9.637,00 zł.

Pamiętajmy, że niezłożenie wymaganego zgłoszenia, bądź też złożenie po upływie sześciomiesięcznego terminu skutkuje bezpowrotną utratą prawa do skorzystania z omawianego zwolnienia.


Podstawa prawna:

- art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.).

Paweł Huczko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama