| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czy można dokonać korekty zgłoszenia SD-Z2

Czy można dokonać korekty zgłoszenia SD-Z2

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) związane jest z całkowitym zwolnieniem od podatku przewidzianym w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Czy możliwe jest skorygowanie tego zgłoszenia, np. w sytuacji gdy spadkobierca dowiedział się o składniku majątkowym, który wchodzi w skład spadku już po terminie złożenia druku SD-Z2?

Na wstępie zaznaczmy, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (dalej „ustawa SD”) jednym z warunków do skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku jest złożenie przez nabywcę spadku zgłoszenia SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku bądź od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia. Może jednak okazać się, że spadkobierca, który złoży w przewidzianym terminie zgłoszenie, dowie się o kolejnym składniku majątku. Czy w takiej sytuacji korekta zgłoszenia jest możliwa celem wykazania nowego składnika i objęcia go całkowitym zwolnieniem?

Z jednej strony, w myśl art. 81 § 1-2 Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Przepis art. 81 § 2 ww. ustawy stanowi, iż skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Z drugiej natomiast strony organy podatkowe stoją na stanowisku, że korekta może dotyczyć wyłącznie poprawiania błędów lub też zmiany wartości składników majątkowych wykazanych w pierwotnym zgłoszeniu. Jak możemy przeczytać w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 marca 2019 r., nr 0111-KDIB4.4015.21.2019.2.ASZ:

„Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, wskazać należy, że korekta zgłoszenia o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) może dotyczyć jedynie wskazania błędnych informacji w złożonym zgłoszeniu, np. dotyczących wielkości nabytego udziału w rzeczy lub prawie majątkowym, miejsca ich położenia lub ich wartości rynkowej. Natomiast nabycie innych niż wykazane w zgłoszeniu SD-Z2 rzeczy i praw majątkowych należących do spadku, o których spadkobierca dowiedział się po złożeniu ww. zgłoszenia nie może być przedmiotem korekty dokonanego zgłoszenia. Ustawodawca nie przewidział w takim przypadku korekty złożonego wcześniej zgłoszenia o nabyciu, lecz nakazał obowiązek ponownego złożenia zgłoszenia.

Z wniosku wynika, że druk SD-Z2 został złożony przez Wnioskodawcę z zachowaniem ustawowego terminu. Jak wskazano powyżej korekta zgłoszenia może dotyczyć wartości wielkości nabytych rzeczy lub praw majątkowych. Zatem po dokonaniu wyceny nabytych w drodze spadku składników majątku Wnioskodawca może złożyć korektę ww. zgłoszenia, jeżeli w poprzednim zgłoszeniu wartość przedmiotów nabytych w drodze spadku wykazał w niewłaściwej wysokości. Korekta dotycząca wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na prawo Wnioskodawcy do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn”.

Z przedstawionej interpretacji wynika zatem, że podatnik powinien złożyć kolejne zgłoszenie SD-Z2. Co ciekawe, w przypadku złożenia nowego zgłoszenia podatnik w tych okolicznościach nie utraci prawa do zwolnienia. Jak bowiem wynika z art. 4 ust. 2 ustawy SD, jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie 6-cio miesięcznego terminu zwolnienie, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Kluczowe jest zatem uprawdopodobnienie (niekoniecznie udowodnienie) okoliczności późniejszego powzięcia wiadomości o innych składnikach masy spadkowej. W takim jednak przypadku, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, nie należy korygować uprzednio złożonego zgłoszenia SD-Z2, lecz złożyć nowe zgłoszenie w którym spadkobierca wykazuje pozostałe, uprzednio niezgłoszone, składniki majątkowe.

Marcin Sądej

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »