REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otrzymałeś tokeny za darmo? Skarbówka może uznać, że jest tutaj potencjalny podatek

radca prawny
Otrzymałeś tokeny za darmo? Skarbówka może uznać, że jest tutaj potencjalny podatek
Otrzymałeś tokeny za darmo? Skarbówka może uznać, że jest tutaj potencjalny podatek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe tokeny w ramach genesis allocation – prezent czy potencjalny podatek? Czy ich przydział oznacza natychmiastowy dochód, czy dopiero przy sprzedaży trzeba podzielić się z fiskusem? Sprawdź, dlaczego organy skarbowe i sądy mają w tej sprawie odmienne stanowiska!

Genesis allocation tokenów to proces polegający na początkowym rozdziale i dystrybucji nowopowstałych tokenów, bez ustalonej jeszcze wartości, w momencie uruchomienia nowego projektu blockchainowego lub kryptowaluty. Przed faktycznym startem sieci z góry ustalana jest liczba tokenów, które mają zostać wygenerowane oraz sposób ich dystrybucji. Jakie są skutki podatkowe otrzymania tokenów w ramach genesis allocation?

REKLAMA

Autopromocja

Genesis allocation tokenów. O co chodzi?

Proces genesis allocation może obejmować różne formy dystrybucji tokenów, traktowanych jak kryptowaluty. Często znaczna część jest przydzielana zespołowi, który stworzył projekt, jako forma wynagrodzenia za pracę i zaangażowanie. Tokeny mogą też być przydzielone w ramach wcześniejszych rund finansowania, takich jak ICO (Initial Coin Offering), gdzie inwestorzy otrzymują je w zamian za ich wkład finansowy.

Część tokenów może być również zarezerwowana na dalszy rozwój projektu, w tym na przyszłe inicjatywy, takie jak marketing, rozwój technologii, czy partnerstwo strategiczne. Niektóre projekty przydzielają tokeny dla społeczności użytkowników jako forma zachęty do korzystania z sieci lub udziału w jej rozwoju. W systemach opartych na konsensusie Proof of Stake, część tokenów może być zarezerwowana na nagrody dla walidatorów, którzy zabezpieczają sieć.

Ważne

Genesis allocation jest kluczowym momentem dla każdego projektu, ponieważ od sposobu rozdziału tokenów może zależeć przyszły rozwój, stabilność oraz zaufanie do projektu.

Genesis allocation tokenów - kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Jeden z podatników, który w ramach genesis allocation miał otrzymać partię nowo powstałych tokenów od emitenta, wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy przysporzenie to zrodzi po jego stronie przychód, który powinien opodatkować dopiero w momencie odpłatnego ich zbycia. Zapytał również, czy będzie dodatkowo zobowiązany do uregulowania podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

W tej drugiej kwestii podatnik stał na stanowisku, że działalność polegająca na wytwarzaniu i obrocie tokenami nakierowana jest na osiągnięcie korzyści ekonomicznej. Nie może być więc mowy o jakimkolwiek obdarowywaniu kogoś owocami tej działalności. W ramach genesis allocation podatnik nie otrzyma więc tokenów darowizną, nie można również uznać, że zostanie uzyskane dziedziczeniem, zapisem, służebnością, ani innym tytułem wskazanym w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (dalej u.p.s.d.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W swoim zapytaniu doprecyzował, że w momencie przekazania tokenów w ramach genesis allocation, nie jest możliwe ustalenie wymiernej finansowo korzyści po jego stronie. Przekazanie tokenów przez emitenta innym podmiotom jest konieczne, aby token, jako kryptowaluta, wszedł do obrotu na rynku walut wirtualnych. Jest to element konieczny do zapoczątkowania nowego łańcucha bloków. Stąd na tym etapie nie można określić jego wartości. Ponadto należy dopuścić, że całe przedsięwzięcie może zakończyć się fiaskiem i otrzymane tokeny nigdy wartości nie nabiorą.

Organ podatkowy postanowił o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku podatnika o interpretację. Dyrektor KIS stwierdził, że podatnik niedostatecznie doprecyzował opis stanu faktycznego. Na wezwanie organu wnioskodawca nie wyjaśnił, czy pozyskanie tokenów w ramach genesis allocation nastąpi na podstawie któregokolwiek tytułu wymienionego w art. 1 ust. 1 u.p.s.d. Nie jest również w stanie wycenić i przypisać tokenowej kryptowalucie konkretnej wartości na moment jej uzyskania. Organ nie miał więc niezbędnych danych do wydania interpretacji (postanowienie z 12 kwietnia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.854.2023.7.IR, 0111-KDIB2-2.4015.143.2023.7.DR).

Ważne orzecznictwo: Co oznacza genesis allocation w świetle prawa?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że organ miał niezbędne dane do wydania interpretacji. Podatnik nie pytał bowiem o kwestie dotyczące stanu faktycznego a stanu prawnego przekazania tokena w ramach genesis allocation. Wystąpił o potwierdzenie, że w tej transakcji obowiązek w podatku dochodowym powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia tokenów, oraz że nie zrodzi ona obowiązku w podatku od spadków i darowizn.

Organ miał więc się jedynie wypowiedzieć, czy według jego oceny na gruncie prawa podatkowego stanowisko podatnika jest słuszne czy nie. Natomiast w swym rozstrzygnięciu organ nie wyjaśnił, na jakiej podstawie uznał wypowiedź podatnika za niewystarczającą (wyrok z 25 lipca 2024 r., sygn. akt I SA/Kr 492/24).

Ryzyko podatkowe inwestycji w kryptowaluty: Co musisz wiedzieć?

Podsumowując, choć w tej sprawie organ podatkowy uchylał się od potwierdzenia stanowiska podatnika, to w innej sprawie genesis allocation nowopowstałych tokenów przyznał, że przychód powstanie dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia (interpretacja z 27 maja 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.128.2024.2.MF). W interpretacji tej Dyrektor KIS nie wypowiedział się jednak co do kwestii uznania tej transakcji za darowiznę.

A ma to ogromne znaczenie nie tylko na potrzeby ustalenia, czy omawianą transakcję powinien obciążać podatek od spadków i darowizn, ale i jak zostanie ustalona podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym przy zbyciu wirtualnej waluty. W przypadku nabycia tokena darowizną brak bowiem kosztu uzyskania przychodu i 19-procentowy podatek liczony będzie od pełnej ceny jego późniejszej sprzedaży.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

REKLAMA

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA