Przelewy między członkami rodziny – jak mieć spokój od fiskusa
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli Twoje dorosłe dziecko nadal się uczy, masz obowiązek alimentacyjny, w związku z czym możesz zasilać konto bez obawy, że fiskus będzie chciał uszczuplić je podatkiem. Chyba, że sytuacja jest nieco inna – dorosłe dziecko po studiach pracuje, ale co jakiś czas podsyłasz mu kilka złotych „w prezencie” - na dobre buty czy też kurs językowy. W takiej sytuacji dokonujesz darowizny dla członka rodziny z pierwszej grupy i przed pięć lat nie może to być więcej niż 9 637 zł, w innym wypadku należy odprowadzić podatek.
REKLAMA
Podatek od prezentów - nie zawsze trzeba płacić
A co jeżeli dorosłe dziecko pracuje, ale jego marna pensja nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb? Wtedy możecie udowodnić, że obowiązek alimentacyjny nie ustał i przekazywane dziecku kwoty to właśnie jego spełnianie.
W kwestii pożyczki dla członka rodziny z pierwszej grupy, m.in. rodzeństwa, rodziców, teściów, również należy pamiętać o magicznej sumie 9 637 złotego, powyżej której należy głosić pożyczkę do US w ciągu 14 dni, żeby uzyskać od niej zwolnienie z podatku. Ten termin jest nieprzekraczalny i kto zapomni, ten gapa.
- Warto pamiętać o odpowiednim nazywaniu przelewów, gdyż kontrola Urzędu zwraca na to uwagę.- podpowiada Edyta Grubek z EG Usługi Księgowe.
Obowiązek składania druku SD-Z2
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat