reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Przelewy między członkami rodziny – jak mieć spokój od fiskusa

Przelewy między członkami rodziny – jak mieć spokój od fiskusa

Wspierasz dorosłe dziecko przelewami na „ekstrasy”? Pożyczasz siostrze w kryzysowej sytuacji? Uważaj, bo możesz sprowadzić na siebie Urząd Skarbowy.

Jeżeli Twoje dorosłe dziecko nadal się uczy, masz obowiązek alimentacyjny, w związku z czym możesz zasilać konto bez obawy, że fiskus będzie chciał uszczuplić je podatkiem. Chyba, że sytuacja jest nieco inna – dorosłe dziecko po studiach pracuje, ale co jakiś czas podsyłasz mu kilka złotych  „w prezencie” - na dobre buty czy też kurs językowy. W takiej sytuacji dokonujesz darowizny dla członka rodziny z pierwszej grupy  i przed pięć lat nie może to być więcej niż 9 637 zł, w innym wypadku należy odprowadzić podatek.

Podatek od prezentów - nie zawsze trzeba płacić

A co jeżeli dorosłe dziecko pracuje, ale jego marna pensja nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb? Wtedy możecie udowodnić, że obowiązek alimentacyjny nie ustał i przekazywane dziecku kwoty to właśnie jego spełnianie.

W kwestii pożyczki dla członka rodziny z pierwszej grupy, m.in. rodzeństwa, rodziców, teściów, również należy pamiętać o magicznej sumie 9 637 złotego, powyżej której należy głosić pożyczkę do US w ciągu 14 dni, żeby uzyskać od niej zwolnienie z podatku. Ten termin jest nieprzekraczalny i kto zapomni, ten gapa.

- Warto pamiętać o odpowiednim nazywaniu przelewów, gdyż kontrola Urzędu zwraca na to uwagę.- podpowiada Edyta Grubek z EG Usługi Księgowe.

Obowiązek składania druku SD-Z2

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama