| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Przelewy między członkami rodziny – jak mieć spokój od fiskusa

Przelewy między członkami rodziny – jak mieć spokój od fiskusa

Wspierasz dorosłe dziecko przelewami na „ekstrasy”? Pożyczasz siostrze w kryzysowej sytuacji? Uważaj, bo możesz sprowadzić na siebie Urząd Skarbowy.

Jeżeli Twoje dorosłe dziecko nadal się uczy, masz obowiązek alimentacyjny, w związku z czym możesz zasilać konto bez obawy, że fiskus będzie chciał uszczuplić je podatkiem. Chyba, że sytuacja jest nieco inna – dorosłe dziecko po studiach pracuje, ale co jakiś czas podsyłasz mu kilka złotych  „w prezencie” - na dobre buty czy też kurs językowy. W takiej sytuacji dokonujesz darowizny dla członka rodziny z pierwszej grupy  i przed pięć lat nie może to być więcej niż 9 637 zł, w innym wypadku należy odprowadzić podatek.

Podatek od prezentów - nie zawsze trzeba płacić

A co jeżeli dorosłe dziecko pracuje, ale jego marna pensja nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb? Wtedy możecie udowodnić, że obowiązek alimentacyjny nie ustał i przekazywane dziecku kwoty to właśnie jego spełnianie.

W kwestii pożyczki dla członka rodziny z pierwszej grupy, m.in. rodzeństwa, rodziców, teściów, również należy pamiętać o magicznej sumie 9 637 złotego, powyżej której należy głosić pożyczkę do US w ciągu 14 dni, żeby uzyskać od niej zwolnienie z podatku. Ten termin jest nieprzekraczalny i kto zapomni, ten gapa.

- Warto pamiętać o odpowiednim nazywaniu przelewów, gdyż kontrola Urzędu zwraca na to uwagę.- podpowiada Edyta Grubek z EG Usługi Księgowe.

Obowiązek składania druku SD-Z2

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »