Odzyskasz VAT od oprawy ale nie od żyrandola
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie art. 3 ust. 8 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym minister budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem finansów publicznych ogłasza, w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004r. są opodatkowane podatkiem VAT.
REKLAMA
Czyli wykaz materiałów, których zakup w związku z budową lub remontem swojego domu lub mieszkania upoważnia do odzyskania części VAT, zawartego w ich cenie.
Od dnia 01 stycznia 2011 r. obowiązuje załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z 8 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 01 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. Min. Infrastruktury Nr 11, poz. 35).
Zwrot VAT za materiały budowlane 2012/2013 - wykaz materiałów budowlanych
Wykaz robót zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego
Odnośnie lamp i żyrandoli, biorąc pod uwagę przepisy PKWiU zauważyć należy, iż w poz. 72 ww. załącznika ex 27.40.25.0 obejmuje:
Żyrandole oraz pozostałe oprawy oświetleniowe instalowane na suficie lub ścianach - wyłącznie:
- oprawy oświetleniowe mieszkaniowe do żarówek i żarówek halogenowych (z wyjątkiem reflektorów), inne niż zabezpieczone przed wnikaniem wody;
- oprawy oświetleniowe przemysłowe (>= IP 20), do żarówek i świetlówek, stałe,
- oprawy oświetleniowe przemysłowe (>=IP 20), do rtęciówek.
W żadnej innej pozycji wykazu nie znajdziemy lamp ani żyrandoli.
Zatem zwrot z tytułu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przysługuje tylko od zakupionych opraw oświetleniowych a nie żyrandoli, ponieważ:
1. „Żyrandole oraz pozostałe oprawy oświetleniowe instalowane na suficie lub ścianach” stanowi nazwę całej grupy w klasyfikacji PKWIU od której zwrot przysługuje wyłącznie od zakupu wymienionych w poz. 72 załącznika do ustawy VZM opraw oświetleniowych,
2. w zał. nr 3 do ustawy o VAT z 1993 r. opodatkowaniu stawką obniżoną 7% - podlegały tylko oprawy – a nie żyrandole czy lampy, które podlegały opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT, dlatego nie można mówić o zwrocie podatku VAT od różnicy pomiędzy stawką obniżoną a stawką podstawową, a takie było podstawowe założenie wprowadzonej ustawy o VZM.
Ponadto, zgodnie z wyjaśnieniem zawartym w normie PN-90/E-01005 "Technika Świetlna - terminologia" pod pojęciem "oprawa oświetleniowa" rozumie się: "urządzenie służące do rozsyłania, filtrowania lub przekształcania strumienia świetlnego jednego lub więcej źródeł światła, zawierające, oprócz źródła światła wszystkie elementy niezbędne do mocowania, ochrony źródła światła i przyłączenia go do sieci zasilającej". Elementy takie jak żyrandol czy lampa wisząca są jedynie "przedłużeniem" oprawy oświetleniowej oraz elementem dekoracyjnym, który nie jest trwale umiejscowiony.
Takie jest stanowisko organów podatkowych - przykładem jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 maja 2012 r. (nr IPPB2/415-183/12-2/AK).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat