| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Jak rozliczyć zwrot części sprzedanego towaru

Jak rozliczyć zwrot części sprzedanego towaru

Przedsiębiorca prowadzi małą firmę handlowo - usługową. W ramach swojej działalności sprzedał swojemu kontrahentowi towar i następnie wystawił mu fakturę. Część sprzedanego towaru została jednak zwrócona przez kontrahenta. W związku z tym przedsiębiorca wystawił fakturę korygującą i przesłał ją nabywcy towaru.  Nie otrzymał jednak od swojego kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Przedsiębiorca zastanawia się teraz kiedy będzie mógł odliczyć VAT.

Przepisy VAT stanowią, iż sprzedawca, który z różnych powodów musi wystawić fakturę korygującą i chce dokonać obniżenia kwoty podatku należnego, musi spełniać określone warunki. Jednym z takich warunków jest wymóg posiadania przez niego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

Zdaniem ustawodawcy potwierdzenie to stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca towaru otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku tych podatników, którzy rozliczają się kwartalnie w rozliczeniu za kwartał, w którym potwierdzenie to otrzymali.

Zatem przedsiębiorca, który wystawi fakturę korygującą, jest zobowiązany posiadać potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta, gdyż jest ono niezbędne do obniżenia kwoty VAT należnego. Z tego wynika, że bez potwierdzenia odbioru faktury korygującej przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć VAT.

Wymóg ten, został zapisany nie w ustawie o VAT, lecz w rozporządzeniu ministra finansów i budzi wiele kontrowersji. Ponieważ samo niespełnienie określonych w nim warunków nie może stanowić podstawy do ustanowienia negatywnych dla podatnika konsekwencji, tj. niemożności obniżenia VAT.

Wskutek tego jest on niezgodny z konstytucją, przepisami prawa wspólnotowego i zasadami prawidłowej legislacji. Stosowna zmiana w tym zakresie ma być wprowadzona od 1 stycznia 2009 r. w nowelizacji ustawy o VAT, którą obecnie zajmuje się sejm.


Waldemar Żuchowski

Ekspert podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK