REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za przestępstwa fakturowe grożą kary jak za szpiegostwo. Zmiany od 1 października 2023 r.

Za przestępstwa fakturowe grożą kary jak za szpiegostwo. Zmiany od 1 października 2023 r.
Za przestępstwa fakturowe grożą kary jak za szpiegostwo. Zmiany od 1 października 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kary, które mogą być wymierzone przedsiębiorcom za przestępstwa fakturowe są tak wysokie jak za szpiegostwo albo za udział w bójce z użyciem ostrego narzędzia. Jednocześnie są wyższe niż za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Zmiany w kodeksie karnym od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. weszła w życie wielka reforma kodeksu karnego, zaostrzająca kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzająca nowy katalog kar, w tym tzw. bezwzględne dożywocie.

Autopromocja

Zmiany w prawie karnym ustawodawca motywował potrzebą zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa, przeciwko zdrowi i życiu. Sygnał miał być jednoznaczny – brak tolerancji dla najpoważniejszych przestępstwa a ich sprawcy będą bezwzględnie izolowani ze społeczeństwa.

Jednocześnie dokonano podwyższenia progu różnicującego przestępstwo i wykroczenie z 500 do 800 zł, co należy traktować jako podwyżkę inflacyjną. Do 800 zł będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem, za które nie grozi kara bezwzględnego pozbawienia wolności.

Ale czy zaostrzenie kar faktycznie obejmuje tylko te najcięższe, które wymagają izolacji od społeczeństwa?

W tym zakresie warto zwrócić uwagę na przestępstwa z obszaru skarbowego, które swoim charakterem bliższe są kradzieży niż przestępstwom przeciwko życiu lub zdrowiu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestępstwa fakturowe - zmiany od 1 października 2023 r.

Na szczególne wyróżnienie zasługują tzw. przestępstwa fakturowe, wprowadzone do polskiego porządku prawnego w 2017 r.

- Przestępstwa te wyróżnia ich uregulowanie właśnie w Kodeksie karnym, a więc pośród tzw. przestępstw pospolitych oraz szczególnie wysokie zagrożenie karą pozbawienia wolności - mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Ławnicka, Senior Associate, radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii Tomczykowski Tomczykowska. - Zarówno fałszerstwo materialne jak i formalne faktur zagrożone jest od 1 października karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zgodnie z art. 270a § 1 k.k.: „Kto, w celu użycia za autentyczną, podrabia lub przerabia fakturę w zakresie okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub takiej faktury jako autentycznej używa, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Podobnie w myśl art. 271a § 1 k.k.: „Kto wystawia fakturę lub faktury, zawierające kwotę należności ogółem, której wartość lub łączna wartość jest znaczna, poświadczając nieprawdę co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub takiej faktury lub faktur używa, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

- Takie zagrożenie porównać można do kary przewidzianej za szpiegostwo (art. 130 § 3 k.k.), bójki z użyciem niebezpiecznego narzędzia (art. 159 k.k.). Jednocześnie jest ono wyższe niż zagrożenie karą za nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 k.k.) czy narażenie na zakażenie wirusem HIV (art. 161 § 1 k.k.) za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia A.Ławnicka z kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.

Wyższe kary w przypadkach większej wagi

W związku z październikową nowelizacją, zwiększono jednak zagrożenie karą w przypadkach większej wagi – obecnie oba przepisy przewidują zagrożenie karną pozbawienia wolności 3 do 20 lat – jak w przypadku handlu ludźmi czy kwalifikowanych form gwałtu.

W zakresie kradzieży pospolitej ustawodawca dostrzegł potrzebę podwyżki inflacyjnej zagrożenia – wzrost cen spowodował, że złodziejom nie trudno ukraść więcej niż 500 zł.

- Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na okradzenie Skarbu Państwa musi liczyć się z tym, że zostanie potraktowany jak sprawca najcięższych przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu i będzie odbywał karę bezwzględnego pozbawienia wolności – dodaje mec. Agnieszka Ławnicka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  REKLAMA