REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za przestępstwa fakturowe grożą kary jak za szpiegostwo. Zmiany od 1 października 2023 r.

Za przestępstwa fakturowe grożą kary jak za szpiegostwo. Zmiany od 1 października 2023 r.
Za przestępstwa fakturowe grożą kary jak za szpiegostwo. Zmiany od 1 października 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kary, które mogą być wymierzone przedsiębiorcom za przestępstwa fakturowe są tak wysokie jak za szpiegostwo albo za udział w bójce z użyciem ostrego narzędzia. Jednocześnie są wyższe niż za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Zmiany w kodeksie karnym od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. weszła w życie wielka reforma kodeksu karnego, zaostrzająca kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzająca nowy katalog kar, w tym tzw. bezwzględne dożywocie.

Autopromocja

Zmiany w prawie karnym ustawodawca motywował potrzebą zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa, przeciwko zdrowi i życiu. Sygnał miał być jednoznaczny – brak tolerancji dla najpoważniejszych przestępstwa a ich sprawcy będą bezwzględnie izolowani ze społeczeństwa.

Jednocześnie dokonano podwyższenia progu różnicującego przestępstwo i wykroczenie z 500 do 800 zł, co należy traktować jako podwyżkę inflacyjną. Do 800 zł będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem, za które nie grozi kara bezwzględnego pozbawienia wolności.

Ale czy zaostrzenie kar faktycznie obejmuje tylko te najcięższe, które wymagają izolacji od społeczeństwa?

W tym zakresie warto zwrócić uwagę na przestępstwa z obszaru skarbowego, które swoim charakterem bliższe są kradzieży niż przestępstwom przeciwko życiu lub zdrowiu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestępstwa fakturowe - zmiany od 1 października 2023 r.

Na szczególne wyróżnienie zasługują tzw. przestępstwa fakturowe, wprowadzone do polskiego porządku prawnego w 2017 r.

- Przestępstwa te wyróżnia ich uregulowanie właśnie w Kodeksie karnym, a więc pośród tzw. przestępstw pospolitych oraz szczególnie wysokie zagrożenie karą pozbawienia wolności - mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Ławnicka, Senior Associate, radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii Tomczykowski Tomczykowska. - Zarówno fałszerstwo materialne jak i formalne faktur zagrożone jest od 1 października karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zgodnie z art. 270a § 1 k.k.: „Kto, w celu użycia za autentyczną, podrabia lub przerabia fakturę w zakresie okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub takiej faktury jako autentycznej używa, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Podobnie w myśl art. 271a § 1 k.k.: „Kto wystawia fakturę lub faktury, zawierające kwotę należności ogółem, której wartość lub łączna wartość jest znaczna, poświadczając nieprawdę co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub takiej faktury lub faktur używa, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

- Takie zagrożenie porównać można do kary przewidzianej za szpiegostwo (art. 130 § 3 k.k.), bójki z użyciem niebezpiecznego narzędzia (art. 159 k.k.). Jednocześnie jest ono wyższe niż zagrożenie karą za nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 k.k.) czy narażenie na zakażenie wirusem HIV (art. 161 § 1 k.k.) za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia A.Ławnicka z kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.

Wyższe kary w przypadkach większej wagi

W związku z październikową nowelizacją, zwiększono jednak zagrożenie karą w przypadkach większej wagi – obecnie oba przepisy przewidują zagrożenie karną pozbawienia wolności 3 do 20 lat – jak w przypadku handlu ludźmi czy kwalifikowanych form gwałtu.

W zakresie kradzieży pospolitej ustawodawca dostrzegł potrzebę podwyżki inflacyjnej zagrożenia – wzrost cen spowodował, że złodziejom nie trudno ukraść więcej niż 500 zł.

- Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na okradzenie Skarbu Państwa musi liczyć się z tym, że zostanie potraktowany jak sprawca najcięższych przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu i będzie odbywał karę bezwzględnego pozbawienia wolności – dodaje mec. Agnieszka Ławnicka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA