| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Niemożliwa korekta zaliczek na podatek

Niemożliwa korekta zaliczek na podatek

Korekta zeznania rocznego wyłącza odpowiedzialność karną skarbową za zaniżenie podatku. Na taką odpowiedzialność są narażeni podatnicy z tytułu zaniżenia zaliczek, ponieważ nie składają deklaracji miesięcznych lub kwartalnych, z których wynikają kwoty tych zaliczek.


Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2007 r. przepisami podatnicy CIT nie mają obowiązku składania do urzędu skarbowego deklaracji podatkowych CIT-2, z wyjątkiem dotyczących rozliczenia rocznego. Muszą natomiast wpłacać zaliczki na podatek dochodowy do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni na rachunek bankowy urzędu skarbowego. Obowiązek wpłaty zaliczek wynika z art. 25 ust. 1a i 1e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zmiana dotycząca sposobu okresowych rozliczeń ma wpływ na ich ewentualną korektę.

Artykuł 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stanowi wyraźnie, że korygować można deklaracje.

- Zatem podatnicy mają prawo do korekty deklaracji (zeznania) o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (straty). Podatnicy nie składają deklaracji za okresy miesięczne i kwartalne, zatem nie mogą ich korygować - mówi Adam Soska, menedżer w Ernst & Young.

Mamy zatem do czynienia ze stanem prawnym, w którym dopuszczalna jest korekta przy okazji składania zeznania za dany rok. Jednocześnie podatnicy nie mogą korygować bieżących zaliczek. Zdaniem Adama Soski jest to niedopatrzenie ustawodawcy, który chciał uprościć system rozliczeń podatkowych, jednocześnie zapominając o dostosowaniu nowelizacji prawa do przepisów kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.). W art. 54 ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.) stwierdza się, że podatnik, który uchyla się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności. Użyte w art. 54 k.k.s. wyrażenie podatek trzeba rozumieć również jako zaliczkę na podatek, wynika to jednoznacznie z par. 30 art. 53 k.k.s. Kodeks karny skarbowy przewiduje wyłączenie karania (art. 16a k.k.s.), jeśli podatnik złoży korektę deklaracji podatkowej, której, jak wspomniałem, nie można złożyć przy zaliczkach. Jednak podatnicy mogą skorzystać z innego przepisu, żeby uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej. Podatnicy, którzy sami zorientują się, że wpłacili zaliczki na podatek dochodowy w kwocie niższej od należnej, aby uniknąć odpowiedzialności, będą musieli sami na siebie donieść do urzędu skarbowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »