| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Postępowanie podatkowe i KKS

Czy błędna interpretacja chroni podatnika

Aktualizacja: 17.06.2008

Wystąpiliśmy do urzędu o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie stawki VAT. Okazało się, że interpretacja jest błędna. Stosujemy się jednak do niej przy sprzedaży swoich produktów. Wiedząc o błędzie, zaniżamy zobowiązanie podatkowe. Stosujemy stawkę 7%, a prawidłowa wynosi 22%. Obawiamy się kontroli podatkowej. Nasz szef nie chce stosować stawki niezgodnej z interpretacją wydaną w naszej indywidualnej sprawie. Jak się powinniśmy zachować? »

Jak można odzyskać VAT niesłusznie zapłacony przy sprzedaży działek stanowiących majątek prywatny

Aktualizacja: 11.06.2008

Czy w związku z wyrokiem sądu, zgodnie z którym sprzedaż prywatnych działek nie podlega VAT, mogę wystąpić o zwrot podatku niesłusznie zapłaconego od takiej transakcji? W jaki sposób powinnam to uczynić? »

Kiedy można żądać wyłączenia urzędnika od załatwienia sprawy podatkowej

Aktualizacja: 30.05.2008

Czy w przypadku toczącego się postępowania podatkowego podatnik może wnioskować wyłączenie pracownika urzędu skarbowego od prowadzenia sprawy? »

Jak postąpić w przypadku powtórnie wydanej decyzji

Aktualizacja: 26.05.2008

Dwa lata temu miałam kontrolę, która skończyła się decyzją. Nie odwoływałam się od niej, tylko zapłaciłam kwotę zaległości. W tym roku otrzymałam ponowną decyzję o tej samej treści. Czy biorąc pod uwagę, że jest to chyba błąd urzędników, mogę ją pominąć? »

Czy nierozpatrzone w terminie odwołanie wstrzymuje wykonanie egzekucji

Aktualizacja: 16.05.2008

Mieliśmy kontrolę podatkową za cały 2007 r. w zakresie VAT. W związku z ustaleniami kontrolujących urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe. Wydał decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe w VAT. »

Czy spółka powinna zapłacić odsetki od nieterminowej zapłaty podatku

Aktualizacja: 08.05.2008

Naczelnik urzędu skarbowego określił spółce zobowiązanie w podatku dochodowym ze względu na zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Spółka odwołała się jednak od tej decyzji do dyrektora izby skarbowej. Podatek, który wynikał z decyzji naczelnika US, zapłaciła jednak po terminie. Czy powinna zapłacić również odsetki wynikające z nieterminowego uregulowania zobowiązania? »

Czy data otrzymania decyzji podatkowej jest istotna

Aktualizacja: 25.04.2008

Chciałabym złożyć odwołanie od niekorzystnej dla mnie decyzji podatkowej. Czy ważna jest w tym przypadku data otrzymania decyzji czy termin jej wydania? »

Kiedy można przeprowadzić egzekucję z wynagrodzenia za pracę

Aktualizacja: 23.04.2008

Podatnik, który nie płaci podatków w terminie, naraża się na negatywne konsekwencje wynikające z obowiązujących przepisów. Zaległe kwoty zostaną ściągnięte przez komornika, a dodatkowo na podatnika zostaną nałożone kary. »

Jakie skutki wywołuje wystawienie po terminie faktury dokumentującej sprzedaż towarów

Aktualizacja: 20.02.2008

W naszej firmie zdarza się, że faktura zostaje wystawiona z opóźnieniem, w dłuższym terminie niż 7 dni od dnia wydania towaru. Czy tak wystawiona faktura ma skutki w rozliczeniu VAT? »

UKS skontrolują ukrywających dochody i działających w sieci

Aktualizacja: 18.02.2008

Urzędy kontroli skarbowej będą sprawdzać przede wszystkim podatników akcyzy oraz ukrywających dochody. Nowymi obszarami kontroli będzie handel elektroniczny. »

Jakie są konsekwencje przekazania sprawozdania do NBP po terminie

Aktualizacja: 08.02.2008

Sporządzam kwartalne sprawozdania do NBP: z obrotów na rachunku bankowym dewizowym w Berlinie, z rozliczeń w formie kompensat, a także o stanie należności i zobowiązań z kontrahentami zagranicznymi. Termin ich sporządzenia to 20. dzień po kwartale. W trakcie kontroli przeprowadzanej przez UKS inspektorzy wystąpili do NBP z zapytaniem o datę otrzymania ww. sprawozdań. »

Jakie są konsekwencje ukrywania dochodów uzyskanych za granicą

Aktualizacja: 28.01.2008

W większości przypadków Polacy uzyskujący dochody za granicą muszą rozliczyć je w polskim urzędzie skarbowym. Często jednak wychodzą z założenia, że urząd nie sprawdzi, czy zarobili coś poza krajem czy nie. Co może grozić podatnikowi, który mimo ciążącego na nim takiego obowiązku nie rozliczy dochodów zagranicznych w Polsce? »

Jakie numery rachunków bankowych należy podać w urzędzie skarbowym

Aktualizacja: 21.01.2008

Czy do urzędu skarbowego należy podać, oprócz numerów rachunków bieżących firmy, także numery rachunków kredytowych firmy? »

Przesłuchanie tylko za zgodą podatnika

Aktualizacja: 09.01.2008

Stronę postępowania podatkowego można przesłuchać tylko za jej zgodą. Fiskus nie może wobec takich osób stosować żadnych środków przymusu, np. kar porządkowych. »

Niemożliwa korekta zaliczek na podatek

Aktualizacja: 11.12.2007

Korekta zeznania rocznego wyłącza odpowiedzialność karną skarbową za zaniżenie podatku. Na taką odpowiedzialność są narażeni podatnicy z tytułu zaniżenia zaliczek, ponieważ nie składają deklaracji miesięcznych lub kwartalnych, z których wynikają kwoty tych zaliczek. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »