| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Czy urząd może ukarać za błędy w wykazie faktur

Czy urząd może ukarać za błędy w wykazie faktur

Wezwano mnie do urzędu skarbowego w związku z nieprawidłowościami w wykazie faktur w złożonym wniosku o zwrot VAT na materiały budowlane. Uznałem zastrzeżenia urzędu i nastąpiła decyzja o wypłacie odpowiednio obniżonej kwoty. Po dwóch miesiącach dostałem wezwanie, gdzie zarzucono mi wykroczenie skarbowe i zaproponowano mandat w kwocie 400 zł. Czy urząd miał prawo ukarać mnie mandatem?


MARLENA KUCIŃSKA

ekspert podatkowy w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy

Wniosek o zwrot VAT został zweryfikowany przez urząd skarbowy, w szczególności sprawdzony został wykaz faktur, do czego urząd skarbowy miał prawo. W trakcie weryfikacji wniosku organ podatkowy stwierdził, że budzi on zastrzeżenia, w związku z czym wezwał podatnika do złożenia wyjaśnień. Pomimo ich złożenia i uznania zastrzeżeń, urząd skarbowy na podstawie art. 76a kodeksu karnego skarbowego uznał, że podatnik podał dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub też zataił rzeczywisty stan rzeczy i przez to wprowadził w błąd urząd skarbowy narażając na nienależny zwrot wydatków na materiały budowlane. Wprowadzenie w błąd może w szczególności polegać na podaniu nieprawdziwych danych, będących podstawą wyliczenia kwoty zwrotu.

W związku z tym urząd skarbowy miał prawo ukarania podatnika mandatem karnym. Z podanego stanu faktycznego nie wynika jednak, czy podatnik ten mandat przyjął, czy odmówił jego przyjęcia. Jeśli podatnik przyjmie mandat, wówczas przyjęte zostanie domniemanie, że okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości, zatem należy uiścić kwotę wynikającą z nałożonego mandatu. W przypadku gdy podatnik zakwestionuje mandat karny nałożony przez urząd skarbowy, sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego, przed którym podatnik będzie miał możliwość wykazania, że urząd skarbowy niesłusznie nałożył mandat i uznał, że podatnik popełnił wykroczenie.

Podsumowując, przez sądem grodzkim podatnik będzie miał możliwość obrony i zaprezentowania swojego stanowiska. Jeżeli natomiast podatnik przyjmie mandat, oznacza to, że uznał stanowisko organu podatkowego za słuszne, co wiąże się z koniecznością zapłacenia mandatu.

Oprac. MGM

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 76a ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK