REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana numeru PKD działalności, a ryczałt ewidencjonowany

Katarzyna Broniszewska
ryczałt, działalność gospodarcza, PIT
ryczałt, działalność gospodarcza, PIT

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorca po zmianie klasyfikacji swojej działalności gospodarczej na prawidłową, może w dalszym ciągu opodatkowywać przychody z tej działalności za pomocą ryczałtu? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dotychczas była nieprawidłowo sklasyfikowana na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zgodnie z tą niewłaściwą klasyfikacją i obowiązującymi przepisami, mogła być opodatkowana na zasadzie ryczałtu.

W wyniku zmiany przepisów podatkowych, prowadzona działalność pod dotychczasowym symbolem PKD, nie będzie mogła być dalej opodatkowana w ten sposób. Natomiast zmiana kwalifikacji na prawidłową, dawałaby możliwość kontynuacji opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.  

Autopromocja

 
Składka wypadkowa PKD 2012

Opodatkowanie na zasadzie ryczałtu

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zwanej dalej ustawą, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kogo uważa się za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i jakim ubezpieczeniom podlega?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby jednak działalność gospodarcza mogła być opodatkowana na zasadzie ryczałtu, muszą być spełnione następujące warunki.

1. przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą być wymienione w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT.

Tak stanowi art. 6 ust. 1 tej ustawy. Poza tym taka możliwość dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 23 marca 2009 r. (sygnatura VIII SA/Wa 448/08) podkreślił, że: Artykuł 6 ust. 1 ustawy z 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi ogólne upoważnienie do stosowania ryczałtu dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a dopiero kolejne przepisy ustawy regulują przedmiot tej działalności i stawki podatku tak, by można zastosować opodatkowanie ryczałtem.

2. podatnicy nie mogą osiągać przychodów (w całości łub w części) z wykonywania usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy (z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b)- art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy.

3. podatnik musi w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskać przychód z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 ustawy; jeśli nie osiągnie przychodów to traci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych- art. 8 ust. 3 ustawy.

4. w roku poprzedzającym rok podatkowy trzeba

a) uzyskać przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro lub

b) uzyskać przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro.

5. należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego (właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika), nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego (art. 9 ust. 1 ustawy).

Jeśli podatnik przestanie spełniać powyższe wymagania - tzn. wykonywana przez niego działalność będzie wymieniona w art. 14 ustawy o PIT lub w załączniku nr 2 ustawy bądź też nie osiągnie przychodu z tej działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy- to ma obowiązek zaprowadzić właściwe księgi (chyba że jest zwolniony z tego obowiązku) i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach zaczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków (art. 22 ust. 1 ustawy).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w (do 2003.12.31) w Łodzi w wyroku z 17 września 2003 r. (sygnatura I SA/Łd 715/02) zaznaczył, że Faktyczne założenie ksiąg ani nawet comiesięczne składanie deklaracji podatkowych nie jest warunkiem wyłączenia podatnika z ryczałtowej formy opodatkowania, ani też samo przez się nie oznacza rezygnacji podatnika z takiej formy opodatkowania, skoro prowadzenie takich ksiąg przez podatnika opłacającego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedynie zbędne, a nie niedopuszczalne.

Zmiana oznaczenia działalności w PKD

Zmiany oznaczenia działalności gospodarczej dokonuje Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego. W opisywanej sytuacji, gdy prowadzona pod błędnym symbolem działalność została następnie prawidłowo oznaczona pod innym, należy zbadać, czy nadal zostają spełnione powyższe warunki do zastosowania ryczałtu.

Na możliwość korzystania z ryczałtu nie powinno mieć wpływu to, że do momentu otrzymania opinii przez wskazany ośrodek, podatnik źle klasyfikował wykonywane usługi, które z powodu zmiany przepisów podatkowych zostały wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

To rodzaj prowadzonej działalności decyduje o tym, czy można skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu.

Jeśli w ramach prowadzonej działalności wykonywane są usługi, których świadczenie nie wyklucza opodatkowania ryczałtem, to podatnik może korzystać z tej formy opodatkowania.

Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą

Jeżeli Ośrodek dokonał klasyfikacji świadczonych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako tych, które nie zostały wymienione w Załączniku nr 2 do ustawy, to podatnik nadal powinien posiadać prawo do opodatkowania przychodów z tytułu świadczenia tych usług ryczałtem.

W rezultacie nie trzeba zakładać podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 7 lutego 2012 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-280/11-2/AG).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

    Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

    Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

    Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

    Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

    W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

    Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

    Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

    Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

    Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

    Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

    Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

    Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

    Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

    Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

    ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

    Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

    Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

    Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

    Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

    REKLAMA