Zmiana numeru PKD działalności, a ryczałt ewidencjonowany
REKLAMA
REKLAMA
W wyniku zmiany przepisów podatkowych, prowadzona działalność pod dotychczasowym symbolem PKD, nie będzie mogła być dalej opodatkowana w ten sposób. Natomiast zmiana kwalifikacji na prawidłową, dawałaby możliwość kontynuacji opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Opodatkowanie na zasadzie ryczałtu
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zwanej dalej ustawą, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Aby jednak działalność gospodarcza mogła być opodatkowana na zasadzie ryczałtu, muszą być spełnione następujące warunki.
1. przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą być wymienione w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT.
Tak stanowi art. 6 ust. 1 tej ustawy. Poza tym taka możliwość dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 23 marca 2009 r. (sygnatura VIII SA/Wa 448/08) podkreślił, że: Artykuł 6 ust. 1 ustawy z 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi ogólne upoważnienie do stosowania ryczałtu dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a dopiero kolejne przepisy ustawy regulują przedmiot tej działalności i stawki podatku tak, by można zastosować opodatkowanie ryczałtem.
2. podatnicy nie mogą osiągać przychodów (w całości łub w części) z wykonywania usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy (z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b)- art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy.
3. podatnik musi w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskać przychód z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 ustawy; jeśli nie osiągnie przychodów to traci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych- art. 8 ust. 3 ustawy.
4. w roku poprzedzającym rok podatkowy trzeba
a) uzyskać przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro lub
b) uzyskać przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro.
5. należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego (właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika), nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego (art. 9 ust. 1 ustawy).
Jeśli podatnik przestanie spełniać powyższe wymagania - tzn. wykonywana przez niego działalność będzie wymieniona w art. 14 ustawy o PIT lub w załączniku nr 2 ustawy bądź też nie osiągnie przychodu z tej działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy- to ma obowiązek zaprowadzić właściwe księgi (chyba że jest zwolniony z tego obowiązku) i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach zaczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków (art. 22 ust. 1 ustawy).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w (do 2003.12.31) w Łodzi w wyroku z 17 września 2003 r. (sygnatura I SA/Łd 715/02) zaznaczył, że Faktyczne założenie ksiąg ani nawet comiesięczne składanie deklaracji podatkowych nie jest warunkiem wyłączenia podatnika z ryczałtowej formy opodatkowania, ani też samo przez się nie oznacza rezygnacji podatnika z takiej formy opodatkowania, skoro prowadzenie takich ksiąg przez podatnika opłacającego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedynie zbędne, a nie niedopuszczalne.
Zmiana oznaczenia działalności w PKD
REKLAMA
Zmiany oznaczenia działalności gospodarczej dokonuje Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego. W opisywanej sytuacji, gdy prowadzona pod błędnym symbolem działalność została następnie prawidłowo oznaczona pod innym, należy zbadać, czy nadal zostają spełnione powyższe warunki do zastosowania ryczałtu.
Na możliwość korzystania z ryczałtu nie powinno mieć wpływu to, że do momentu otrzymania opinii przez wskazany ośrodek, podatnik źle klasyfikował wykonywane usługi, które z powodu zmiany przepisów podatkowych zostały wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
To rodzaj prowadzonej działalności decyduje o tym, czy można skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu.
Jeśli w ramach prowadzonej działalności wykonywane są usługi, których świadczenie nie wyklucza opodatkowania ryczałtem, to podatnik może korzystać z tej formy opodatkowania.
Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą
Jeżeli Ośrodek dokonał klasyfikacji świadczonych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako tych, które nie zostały wymienione w Załączniku nr 2 do ustawy, to podatnik nadal powinien posiadać prawo do opodatkowania przychodów z tytułu świadczenia tych usług ryczałtem.
W rezultacie nie trzeba zakładać podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.
Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 7 lutego 2012 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-280/11-2/AG).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat