| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Zmiana numeru PKD działalności, a ryczałt ewidencjonowany

Zmiana numeru PKD działalności, a ryczałt ewidencjonowany

Czy przedsiębiorca po zmianie klasyfikacji swojej działalności gospodarczej na prawidłową, może w dalszym ciągu opodatkowywać przychody z tej działalności za pomocą ryczałtu? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dotychczas była nieprawidłowo sklasyfikowana na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zgodnie z tą niewłaściwą klasyfikacją i obowiązującymi przepisami, mogła być opodatkowana na zasadzie ryczałtu.

W wyniku zmiany przepisów podatkowych, prowadzona działalność pod dotychczasowym symbolem PKD, nie będzie mogła być dalej opodatkowana w ten sposób. Natomiast zmiana kwalifikacji na prawidłową, dawałaby możliwość kontynuacji opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.  

 
Składka wypadkowa PKD 2012

Opodatkowanie na zasadzie ryczałtu

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zwanej dalej ustawą, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kogo uważa się za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i jakim ubezpieczeniom podlega?

Aby jednak działalność gospodarcza mogła być opodatkowana na zasadzie ryczałtu, muszą być spełnione następujące warunki.

1. przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą być wymienione w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT.

Tak stanowi art. 6 ust. 1 tej ustawy. Poza tym taka możliwość dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 23 marca 2009 r. (sygnatura VIII SA/Wa 448/08) podkreślił, że: Artykuł 6 ust. 1 ustawy z 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi ogólne upoważnienie do stosowania ryczałtu dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a dopiero kolejne przepisy ustawy regulują przedmiot tej działalności i stawki podatku tak, by można zastosować opodatkowanie ryczałtem.

2. podatnicy nie mogą osiągać przychodów (w całości łub w części) z wykonywania usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy (z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b)- art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy.

3. podatnik musi w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskać przychód z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 ustawy; jeśli nie osiągnie przychodów to traci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych- art. 8 ust. 3 ustawy.

4. w roku poprzedzającym rok podatkowy trzeba

a) uzyskać przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro lub

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »