| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Czy zwrot nakładów poniesionych na inwestycje w obcy środek trwały trzeba opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym?

Czy zwrot nakładów poniesionych na inwestycje w obcy środek trwały trzeba opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, na dzierżawionym gruncie, wybudowałam z własnych środków pawilon handlowy. Właściciel nieruchomości wypowiedział umowę dzierżawy i na podstawie zawartej ugody zwrócił mi nakłady poniesione na wybudowany pawilon. Czy otrzymaną tytułem nakładów kwotę powinnam opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli wydatków na budowę nie wliczyłam do kosztów uzyskania przychodów, ani bezpośrednio ani poprzez amortyzację?

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi. Środkiem trwałym jest również budynek wybudowany na cudzym gruncie.

Wybudowany na cudzym gruncie pawilon handlowy (budynek) stanowi środek trwały w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc przedsiębiorca powinien ująć zrealizowaną inwestycję w wykazie środków trwałych, przyjmując, że suma wydatków poniesionych na budowę pawilonu handlowego stanowi wartość początkową tego środka trwałego.

Przychód z odpłatnego zbycia środka trwałego (w tym, budynku wybudowanego na cudzym gruncie) u podatnika opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlega opodatkowaniu 10 % stawką ryczałtu.

Zauważyć jednak należy, że wnioskodawczyni nie dokonała odpłatnego zbycia środka trwałego, lecz zwrócono jej jedynie wartość nakładów poniesionych na budowę pawilonu handlowego.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zauważmy, że w sytuacji gdy najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego, a zasadę tę stosuje się odpowiednio do umowy dzierżawy.

Co do zasady przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie przysporzenia majątkowe, uzyskane w związku z tą działalnością, o ile ustawa nie wyłącza ich z tej kategorii. Pamiętajmy, że do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

W opisanej sytuacji przedsiębiorca nie opodatkuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych kwoty otrzymanej jako zwrot poniesionych nakładów, o ile ich zwrócona wartość nie przewyższa wydatków poniesionych na budowę pawilonu. Pamiętać bowiem należy, iż przedsiębiorca nie zaliczył wydatków na budowę do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 stycznia 2011 r., nr IBPB1/415-916/10/WRz.

Podstawa prawna:

- art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

- art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 14 ust. 1, art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 22a ust. 2 pkt 2, art. 14 ust. 3 pkt 3a  ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- art. 676 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK