| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Ilu pracowników może zatrudnić kosmetyczka rozliczając się w formie karty podatkowej

Ilu pracowników może zatrudnić kosmetyczka rozliczając się w formie karty podatkowej

Świadczę usługi kosmetyczne i rozliczam się w formie karty podatkowej. Chciałabym zatrudnić więcej osób. Ilu pracowników mogę zatrudnić, by nie stracić prawa rozliczania się w formie karty podatkowej? Chciałabym zatrudnić pięciu pracowników świadczących usługi kosmetyczne, a ponadto sprzątaczkę i osobę przyjmującą zlecenia.

Zgodnie z art. 23 ust. 1. pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

W tabeli określono stawki dla działalności usługowej oraz wytwórczo-usługowej w następującym układzie: zakres działalności (rubryka 2), oznaczenie stawek (rubryka 3) oraz kwoty stawek miesięcznych ustalonych w zależności od liczby mieszkańców, w której prowadzona jest działalność (rubryki 4, 5, 6).

Usługi kosmetyczne wymienione zostały pod poz. 88 tabeli. Dla działalności usługowej w tym zakresie ustawodawca przewidział możliwość zatrudnienia maksymalnie 5 pracowników.

W myśl art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. d) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników, nie wlicza się pracowników zatrudnionych wyłącznie przy:
- sprzedaży wyrobów,
- przyjmowaniu zleceń na usługi,
- utrzymywaniu czystości w zakładzie,
- prowadzeniu kasy i księgowości,
- kierowców i konwojentów
pod warunkiem, że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników.

Polecamy: serwis Mała firma

Dlatego też prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług kosmetycznych istnieje możliwość zatrudnienia 5 pracowników świadczących przedmiotowe usługi.

Ponadto można zatrudnić (tu już bez limitów) ww. pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów.

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »