Karta podatkowa a legalizacja wodomierzy
REKLAMA
REKLAMA
NIE
REKLAMA
W myśl art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. d) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, do liczby pracowników nie wlicza się pracowników zatrudnionych wyłącznie przy:
- sprzedaży wyrobów,
- przyjmowaniu zleceń na usługi,
- utrzymywaniu czystości w zakładzie,
- prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów
pod warunkiem, że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników.
Zatrudnienie dodatkowych pracowników w celu wykonywania prac pomocniczych przy procesie legalizacji wodomierzy, z ustaleniem zakresu obowiązków tylko do tych czynności, spowoduje utratę prawa do opodatkowania przedsiębiorcy w formie karty podatkowej.
Tak stwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 25 września 2009 r. (nr ILPB1/415-746/09-2/AK).
Polecamy: serwis Mała firma
Cytowany wyżej przepis wskazuje bowiem, iż do liczby pracowników nie wlicza się tylko określonych w nim pracowników. Nie wymienia natomiast pracowników, których zakres obowiązków i faktycznie wykonywana praca obejmowała będzie czynności pomocnicze (legalizacyjne) w zakresie podstawowej działalności.
Polecamy: serwis Koszty
Podstawa prawna: art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat