Czy można zrezygnować z karty w trakcie roku podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
NIE
REKLAMA
Niestety w opisanym przypadku minęło więcej niż 14 dni od daty wydania decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej na 2010 rok. Dlatego nie ma możliwości zrezygnowania w tym roku z tej formy opodatkowania i przejścia na ryczałt ani na zasady ogólne.
Wybór ryczałtu (lub zasad ogólnych - opodatkowania wg skali podatkowej PIT) będzie możliwy dopiero od 2011 roku – trzeba będzie w tym celu złożyć stosowny wniosek o wyborze ryczałtu do 20 stycznia 2011 r.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, według ustalonego wzoru, za dany rok podatkowy, podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.
Natomiast jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego - przed rozpoczęciem działalności.
Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie.
W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.
Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy.
Zgodnie z treścią art. 32 ust. 1 ww. ustawy, podatnik może zrzec się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Podatnik, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany – stosownie do ust. 2 tego artykułu – od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu zaprowadzić:
1. ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2, albo
2. właściwe księgi i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Do końca miesiąca, w którym podatnik zrzekł się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W tym przypadku podatnik jest obowiązany wpłacić - w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej - różnicę pomiędzy kwotą podatku dochodowego obliczonego na ogólnych zasadach za okres od początku roku do końca miesiąca, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej, a kwotą podatku dochodowego zapłaconego w formie karty podatkowej, w okresie przed zrzeczeniem się opodatkowania w tej formie (art. 32 ust. 3 ustawy).
Polecamy: serwis PIT
REKLAMA
Analogicznie jak w przypadku karty podatkowej pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.
Natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Polecamy: serwis VAT
Podstawa prawna: art. 29 i art. 30 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat