| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy kontrola i naprawa układów elektrycznych i elektronicznych może podlegać opodatkowaniu kartą podatkową

Czy kontrola i naprawa układów elektrycznych i elektronicznych może podlegać opodatkowaniu kartą podatkową

Zamierzam rozpocząć działalność polegającą na kontroli działania i naprawie podzespołów elektronicznych i elektrycznych. Czy dla opodatkowania takiej działalności mogę wybrać kartę podatkową?

TAK

Wykonywanie pomiarów parametrów podzespołów elektronicznych pod kątem prawidłowości ich działania i przydatności ich do dalszego montażu oraz kontrola prawidłowości działania oprogramowania podzespołów elektronicznych i jego wymiany mieści się w przedmiocie działalności określonym w załączniku nr 4  do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pod poz. 20.

Naprawa podzespołów elektronicznych mieści się w przedmiocie działalności określonym w załączniku nr 4 do ww. pod poz. 21.

Zasadniczo zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej ,,tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:
1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Usługi w zakresie pomiaru parametrów podzespołów elektronicznych w postaci zmontowanych obwodów na płytkach drukowanych pod kątem prawidłowości ich działania i przydatności ich do dalszego montażu, sklasyfikowane zostały pod poz. 20 załącznika nr 3 do ww. ustawy.

Zakres tych usług, uprawniający do skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej, szczegółowo określony został w poz. 20 załącznika nr 4 do ustawy, zgodnie z którym w zakresie usług elektromechaniki, z wyjątkiem dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej mieści się następujący przedmiot działalności:
- wyrób i naprawa silników i prądnic elektrycznych;
- wyrób i naprawa zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, spawarek i zgrzewarek elektrycznych, prostowników, stabilizatorów i transformatorów, aparatury łączeniowej (łączników), urządzeń elektromechanicznych;
- wyrób i naprawa urządzeń grzejnych i oświetleniowych;
- wyrób i montaż zapalarek piezoelektrycznych;
- wykonywanie instalacji elektrycznych do maszyn i urządzeń elektrycznych;
- naprawa i konserwacja instalacji elektrycznych;
- wyrób podzespołów i urządzeń elektromechanicznych i elektronicznych oraz rozdzielni elektroenergetycznych do 1 kV;
- pomiary elektryczne i badania odbiorcze odbiorników elektrycznych;
- wyrób, regeneracja, naprawa i ładowanie akumulatorów;
- inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usług.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »