Czy dwa różne zakresy działalności gospodarczej pozwalają na opodatkowanie kartą podatkową
REKLAMA
REKLAMA
TAK
REKLAMA
Prowadzona działalność gospodarcza obejmować będzie czynności wymienione w dwóch częściach tabeli, tj. w zakresie usług polegających na obsłudze maszynowej produkcji rolniczej i ogrodniczej (część I) oraz sprzedaży piasku, żwiru, kamieni, glinki, torfu i innych minerałów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (część XII).
Wykonywanie działalności w dwóch różnych zakresach, tj. obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej oraz sprzedaż żwiru, które wymienione zostały w różnych częściach tabeli, wyklucza możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej.
Tak stwierdzono w nadal aktualnej interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-530/09/HD) z 28 sierpnia 2009 r.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej „tabelą”, w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy – przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.
Natomiast stosownie do art. 23 ust. 1a ww. ustawy, zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać także – na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli – osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.
Polecamy: serwis PIT
Usługi w zakresie obsługi maszynowej produkcji rolniczej i ogrodniczej mogą być prowadzone przy zatrudnieniu maksymalnie trzech pracowników i sklasyfikowane zostały pod poz. 77 części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ww. ustawy.
Zakres tych usług, uprawniający do skorzystania i opodatkowania w formie karty podatkowej, szczegółowo określono w poz. 77 załącznika nr 4 do ustawy i obejmuje on: wykonywanie za pomocą maszyn rolniczych zabiegów agrotechnicznych, np. orek, podorywek, bronowań, wałowań, rozrzucania obornika, rozsiewania nawozów sztucznych, siewu zbóż i traw, sadzenia ziemiopłodów, opylania roślin środkami chemicznymi, koszenia traw, sprzętu zbóż, wykopków ziemniaków, buraków, omłotów, ustawiania stert, zwożenia plonów.
Polecamy: serwis Koszty
REKLAMA
Sprzedaż piasku, żwiru, kamieni, glinki, torfu i innych minerałów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego sklasyfikowane zostały pod poz. 3 części XII tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z objaśnieniami do części XII, ww. usługi mogą być wykonywane jedynie przez rolników równocześnie prowadzących gospodarstwo rolne. Stawki określone w poz. 3 dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu nieprzekraczającym 2 pracowników lub 2 członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, nie wyłączając małżonka.
Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat