Gdy żona wynajmuje, mąż nie traci prawa do karty podatkowej
REKLAMA
REKLAMA
NIE
REKLAMA
Zgodnie z art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej osiąganie przychodów z tytułu:
- najmu,
- podnajmu,
- dzierżawy,
- poddzierżawy lub
- innych umów o podobnym charakterze
z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach (czyli wg skali podatkowej).
Dlatego okoliczność najmu części lokalu stanowiącego majątek wspólny małżonków przez żonę nie wyłącza możliwości opodatkowania przez męża działalności gospodarczej w formie karty podatkowej. Jednak trzeba pamiętać, aby dochody z najmu opodatkować wg skali podatkowej.
Polecamy: serwis Mała firma
Trzeba więc dokładnie przeliczyć opłacalność różnych form opodatkowania, bowiem w chwili obecnej ryczałt ewidencjonowany od najmu prywatnego jest opodatkowany stawką 8,5% przychodów, bez względu na wysokość przychodów.
Polecamy: serwis PIT
Podstawa prawna: art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat