| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie

Czy małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie

Jestem lekarzem stomatologiem i prowadzę działalność gospodarczą (w formie wolnego zawodu) świadcząc usługi stomatologiczne. Korzystam z opodatkowania kartą podatkową. Moja małżonka chciałaby rozpocząć działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza ginekologa. Czy po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez moją żonę stracę prawo do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej?

TAK

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego – w warunkach określonych w części VIII tabeli.

Świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego jako lekarz wymienione zostało w części VIII pod poz. 1 tabeli stanowiącej załącznik Nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednak jednym z podstawowych warunków (wymienionych w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym) korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej jest to, by małżonek podatnika nie prowadził działalności w tym samym zakresie.

Polecamy: serwis VAT

Za zakres prowadzenia działalności przy opodatkowaniu wolnego zawodu w formie karty podatkowej ustawodawca rozumie zgodnie z załącznikiem Nr 3 do ww. ustawy w części VIII wolne zawody - świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. Tak stwierdzono m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-484/09-2/ES) z 19 sierpnia 2009 r..

Zatem zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy rozpoczęcie przez żonę działalności w tym samym zakresie (w tym wypadku w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego) pozbawi męża (prowadzącego już działalność opodatkowaną kartą podatkową) prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Należy jednocześnie pamiętać, że zgodnie z art. 39 ust. 1 ww. ustawy podatnik, który zawiadomi w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić:
1. ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2, albo
2. właściwe księgi - chyba że jest zwolniony od tego obowiązku - i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Polecamy: serwis PIT

Podstawa prawna: art. 25 i art. 39 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »