| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie

Czy małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie

Jestem lekarzem stomatologiem i prowadzę działalność gospodarczą (w formie wolnego zawodu) świadcząc usługi stomatologiczne. Korzystam z opodatkowania kartą podatkową. Moja małżonka chciałaby rozpocząć działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza ginekologa. Czy po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez moją żonę stracę prawo do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej?

TAK

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego – w warunkach określonych w części VIII tabeli.

Świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego jako lekarz wymienione zostało w części VIII pod poz. 1 tabeli stanowiącej załącznik Nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednak jednym z podstawowych warunków (wymienionych w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym) korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej jest to, by małżonek podatnika nie prowadził działalności w tym samym zakresie.

Polecamy: serwis VAT

Za zakres prowadzenia działalności przy opodatkowaniu wolnego zawodu w formie karty podatkowej ustawodawca rozumie zgodnie z załącznikiem Nr 3 do ww. ustawy w części VIII wolne zawody - świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. Tak stwierdzono m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-484/09-2/ES) z 19 sierpnia 2009 r..

Zatem zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy rozpoczęcie przez żonę działalności w tym samym zakresie (w tym wypadku w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego) pozbawi męża (prowadzącego już działalność opodatkowaną kartą podatkową) prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Należy jednocześnie pamiętać, że zgodnie z art. 39 ust. 1 ww. ustawy podatnik, który zawiadomi w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić:
1. ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2, albo
2. właściwe księgi - chyba że jest zwolniony od tego obowiązku - i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Polecamy: serwis PIT

Podstawa prawna: art. 25 i art. 39 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »