REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt 2023 - terminy i problemy. Rozliczenie za grudzień, za styczeń i za cały 2022 rok

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ryczałt 2023 - terminy i problemy. Rozliczenie za grudzień, za styczeń i za cały 2022 rok
Ryczałt 2023 - terminy i problemy. Rozliczenie za grudzień, za styczeń i za cały 2022 rok
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałt za grudzień trzeba zapłacić do 28 lutego, ale za styczeń już do 20 lutego. Zeznanie PIT-28 za 2022 r. można złożyć do 2 maja, ale są tacy, którzy zamiast PIT-28 złożą PIT-36 albo - to jeszcze inny wariant - złożą dwa zeznania naraz: PIT-28 i PIT-36. Są jeszcze problemy ze składką zdrowotną i małym ZUS plus.

Totalne zamieszanie u ryczałtowców w 2023 roku

Co gorsza, inne są skutki ubiegłorocznego oświadczenia o zmianie formy opodatkowania - z ryczałtu na PIT według skali - a inne tegorocznego zawiadomienia składanego w zeznaniu rocznym. Bo ciągle mówimy o 2022 r., a nie o roku bieżącym. 

Jakby tego było mało, dochodzą problemy ze składką zdrowotną, która była płacona jak dla ryczałtowców, a teraz - po zmianie formy opodatkowania - będzie musiała zostać przeliczona na zasady ogólne.

Nikt nie ma wątpliwości, że to konsekwencje Polskiego Ładu, który nie tylko zmienił zasady wyliczania składki zdrowotnej, lecz także zakazał odliczania jej od podatku. W rezultacie obciążenia wielu przedsiębiorców (i nie tylko) wzrosły. Próbując naprawić częściowo skutki PŁ, ustawodawca tak bardzo namieszał w terminach i zawiadomieniach u ryczałtowców, że niejeden podatnik i księgowy łapie się teraz za głowę. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

REKLAMA

Autopromocja

Ryczałtowcy, którzy pozostaną przy ryczałcie

Zacznijmy od ryczałtu. Najłatwiej ma ten, kto zamierza pozostać przy tej formie opodatkowania za miniony rok (nie planuje rozliczyć się według skali podatkowej). Musi tylko pamiętać, żeby:

  • ryczałt za grudzień i za IV kw. 2022 r. zapłacić do końca lutego 2023 r. (art. 30 ust. 1 ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 1265),
  • zeznanie PIT-28 za 2022 r. złożyć od 15 lutego do 2 maja 2023 r.,
  • ryczałt za styczeń 2023 r. zapłacić do 20 lutego br., chyba że podatnik chce się rozliczać w 2023 r. na innych zasadach. Czas na wybór formy opodatkowania na ten rok mija za tydzień, 20 lutego br. (czytaj na str. B2-B3).

Ryczałtowcy, którzy przejdą na skalę podatkową PIT

Sprawa się komplikuje, jeżeli ktoś chce zmienić swoją ubiegłoroczną decyzję o wyborze ryczałtu i zamierza za cały 2022 r. lub za jego część rozliczyć się według skali podatkowej (12 proc. i 32 proc. PIT).

Przypomnijmy, że ryczałtowcy mogli to zrobić już od 1 lipca zeszłego roku, informując do 22 sierpnia 2022 r. urząd skarbowy o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2022 r. W tej sytuacji złożą do 2 maja 2023 r. dwa zeznania: PIT-28 i PIT-36 (30 kwietnia przypada w tym roku w niedzielę, a 1 maja jest świętem).

Jeżeli nie złożyli w 2022 r. oświadczenia, mogą jeszcze zawiadomić fiskusa o zmianie swojego wyboru, z tym że już nie za połowę 2022 r., lecz za cały ubiegły rok. Zawiadomienie to składa się w zeznaniu rocznym. Przy czym, uwaga: chodzi tu o zeznanie na formularzu PIT-36, a nie PIT-28. Kto złoży PIT-28, automatycznie pozbawi się prawa do zamiany ryczałtu za 2022 r. na PIT według skali podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Składka zdrowotna za 2022 rok - jak rozliczyć

To jednak nie koniec problemów, bo rodzi się pytanie, co w takim razie ze składką zdrowotną za 2022 r. Czy trzeba będzie ją skorygować, czyli wyrównać do poziomu składki właściwej dla skali podatkowej?

Na stronie internetowej ZUS czytamy, że w przypadku zmiany formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na PIT według skali:

  • za cały 2022 r. (zmiana zgłaszana w zeznaniu PIT-36 za 2022 r.) - "miesięczne składki na ubezpieczenie zdrowotne należne za 2022 r. rozliczasz i opłacasz na podstawie zasad obowiązujących dla poprzedniej (przed zmianą) formy opodatkowania, tj. dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne należną za 2022 r. ustalasz na podstawie zasad obowiązujących dla zmienionej formy opodatkowania, tj. dla skali. Nie korygujesz rozliczeń miesięcznych";
  • od 1 lipca 2022 r. (zmiana zgłoszona w oświadczeniu złożonym do 22 sierpnia ub.r.) - "roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne należną za rok składkowy rozpoczynający się 1 lutego 2022 r. ustalisz odrębnie dla każdej formy opodatkowania (za okres styczeń - czerwiec 2022 r. według zasad obowiązujących dla ryczałtu, za lipiec - grudzień 2022 r. według zasad obowiązujących dla zasad ogólnych)". To by oznaczało, że w takiej sytuacji trzeba będzie złożyć do ZUS dwa odrębne rozliczenia: jedno za I półrocze 2022 r., a drugie za II półrocze 2022 r.

W rozliczeniu rocznym (niezależnie od tego, czy w jednym - składanym za cały 2022 r. - czy w dwóch za oba półrocza) trzeba będzie zweryfikować, czy roczna podstawa wymiaru składki różni się od sumy składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazanych w dokumentach rozliczeniowych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego lub składkowego. Miesięcznych rozliczeń - jak już wspomnieliśmy - nie trzeba będzie korygować. Jeżeli jednak powstanie różnica, to trzeba będzie:

  • dopłacić składkę (do 22 maja 2023 r.) lub
  • wystąpić o zwrot nadpłaty (do 1 czerwca i tylko w formie elektronicznej - za pośrednictwem PUE ZUS).

"Nie będziemy rozpatrywać wniosków złożonych po tym terminie" - ostrzega ZUS.

Ryczałtowcy na małym ZUS plus 

Okazuje się, że problem mają też ci, którzy będą w tym roku płacić składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości w ramach małego ZUS plus. Przypomnijmy, że inaczej ustala się tu podstawę opodatkowania u podatników płacących PIT według skali (lub liniowy), a inaczej u tych, którzy rozliczają się według ryczałtu ewidencjonowanego (roczny przychód mnoży się przez współczynnik 0,5).

Co jednak, jeżeli ryczałtowiec o przychodzie rocznym poniżej 120 tys. zł (warunek małego ZUS plus) zmieni swój ubiegłoroczny wybór formy opodatkowania dopiero pod koniec kwietnia tego roku? Co powinien wziąć pod uwagę teraz, gdy płaci składki za styczeń (do 20 lutego)? Swój ubiegłoroczny przychód (bo wtedy płacił ryczałt) czy swój ubiegłoroczny dochód (jeżeli do 2 maja br. postanowi jednak rozliczyć się za 2022 r. według skali podatkowej)?

- I czy w takim razie, jeżeli ryczałtowiec zmieni pod koniec kwietnia decyzję o formie rozliczenia za 2022 r., będzie musiał uiścić odsetki za zwłokę od składek ZUS zapłaconych za styczeń-marzec br.? - pyta Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych.

REKLAMA

Z tymi wątpliwościami KIBR razem z Fundacją Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych oraz doradcą podatkowym Izabelą Leśniewską wystąpili już do Ministerstwa Zdrowia. Nie wiedzą, na podstawie jakich danych mają sporządzić do 20 lutego 2023 r. deklarację DRA2, skoro na przeliczenie skutków zmiany formy opodatkowania za 2022 r. jest czas do 2 maja 2023 r.

Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, jeżeli ryczałtowiec zmienił formę opodatkowania w trakcie ub.r. i przez pierwszą jego połowę płacił ryczałt, a przez drugą PIT według skali podatkowej. Zadający pytanie resortowi zdrowia nie wiedzą, jak w takiej sytuacji prawidłowo wyliczyć podstawę składek ZUS oraz składkę zdrowotną przy małym ZUS plus. ©℗

Katarzyna Jędrzejewska

 

Ściągawka dla ryczałtowców, którzy chcą rozliczyć się za 2022 r. według skali podatkowej

 

Ściągawka dla ryczałtowców, którzy chcą rozliczyć się za 2022 r. według skali podatkowej

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!

REKLAMA

Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

REKLAMA

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

Leasing samochodu lub maszyny. Operacyjny, finansowy czy zwrotny? Dlaczego warto skonsultować z księgową

Posiadanie firmowego samochodu, nowoczesnych urządzeń, sprzętów czy też maszyn może być albo koniecznością biznesową albo nawet źródłem przewag konkurencyjnych. Tym bardziej, że jest możliwość skorzystania z różnych form finansowania. Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na leasing, ale w większości nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Pochopne działanie i nieprzemyślany wybór oferty mogą okazać się niekorzystne finansowo. Jak tego uniknąć? O najważniejsze kwestie związane z leasingiem i jego konsekwencjami dla prowadzonej działalności gospodarcze warto zapytać…księgową.

REKLAMA