Zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne (skala podatkowa) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku odnośnie dochodów (przychodów) uzyskanych w 2022 roku
Nowelizacja ustawy o PIT, zwana przez Ministerstwo Finansów “Niskie Podatki” (tj. ustawa z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw z 2022 roku, poz. 1265) umożliwiła podatnikom, opodatkowanym w 2022 r. podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wybór skali podatkowej. Podatnicy, którzy wybiorą to rozwiązanie będą mogli rozliczyć się z zastosowaniem 12-proc. stawki PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej za cały ubiegły (2022) rok.
W tym celu trzeba złożyć roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-36 albo PIT-36S do 2 maja 2023 r.
REKLAMA
Ministerstwo Finansów ostrzega jednocześnie, że gdy podatnik złoży najpierw PIT-28 (PIT-28S) lub PIT-36L (PIT-36LS), to dla wykazanych w nich dochodów (przychodów) nie będzie mógł już wybrać skali podatkowej w PIT-36 (PIT-36S), nawet jeśli złoży PIT-36 (PIT-36S) w terminie.
Wybór skali podatkowej dla dochodów z 2022 r. z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym:
W rocznym zeznaniu podatkowym na druku PIT-36 (PIT-36S) podatnicy wykazują dochody, które w 2022 r. opodatkowywali podatkiem liniowym. Ministerstwo Finansów wskazuje, że wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym przed 1 lipca 2022 r. Zaliczki za poszczególne miesiące albo kwartały, które podatnicy powinni obliczać i wpłacać według stawki 19%, wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej.
Wybór skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. z działalności gospodarczej opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:
W rocznym zeznaniu podatkowym na druku PIT-36 (PIT-36S) podatnicy wykazują przychody, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy powinni obliczać i wpłacać, wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej. Przed złożeniem zeznania podatnicy zakładają podatkową księgę przychodów i rozchodów i na jej podstawie obliczają dochód z działalności gospodarczej na zasadach obowiązujących podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Wybór skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:
W PIT-36 podatnicy wykazują przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy wpłacali, wykazują w PIT-36 jako dokonane wpłaty na poczet podatku dochodowego.
Wybór skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. z najmu prywatnego opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:
W PIT-36 podatnicy wykazują przychody z najmu prywatnego, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy wpłacali, wykazują w PIT-36 jako dokonane wpłaty na poczet podatku dochodowego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat